Hlavní zdroj Wikileaks tráví 23 hodin denně na samotce

Jan Kovalík
22. 3. 2011 17:44
Kritika podmínek, v nichž je držen údajný zdroj Wikileaks, stála místo mluvčího Clintonové
Bradley Manning.
Bradley Manning. | Foto: WikiLeaks

Washington - "Absurdní, kontraproduktivní a hloupé," odpověděl mluvčí americké ministryně zahraničí Clintonové Phillip J. Crowley na otázku studentů MIT, co říká podmínkám, za kterých je vězněn údajný zdroj serveru Wikileaks - Bradley Manning.

Den poté se Crowley s kariérou v Bílém domě rozloučil.

Půlstoletí za mřížemi

Teprve třiadvacetiletý Manning, též absolvent prestižní MIT, se zřejmě z vězení už nikdy nedostane.

Za podezření, že serveru Wikileaks předal tajné dokumenty z války v Afghanistánu, Iráku a diplomatické depeše mu už v době zatčení hrozilo 52 let za mřížemi. Nedávno se počet jeho obvinění rozrostl o dalších 22 položek, včetně napomáhání nepříteli.

Je zřejmé, že Manning svým rozhodnutím zveřejnit utajované materiály americké armády hrubě porušil zákon. O jeho vině nebo nevině nicméně zatím žádný soudce nerozhodl a mladík na svůj soud čeká v přísně střeženém vězení Quantico.

Zapomenutý voják

V době, kdy se většina pozornosti médií upírá na sexuální skandál šéfa Wikileaks Julliana Assange, čeká syn britské matky a amerického válečného veterána na soud v podmínkách, které kritizuje bezpočet mezinárodních lidskoprávních organizací a naposledy též bývalý mluvčí Bílého domu.

Manning tráví 23 hodin denně na samotce, každou noc je před spaním svlékán a během svého pobytu nucen nosit speciální oblek, který mu brání ve spáchání sebevraždy. Jeho jídelníček doplňuje tučná dávka antidepresiv od vězeňských lékařů. Ve své cele má občan USA a Velké Británie zakázáno cvičit, jakkoliv komunikovat a přes den spát.

O podmínkách, za kterých je Manning držen, informoval například britský deník Guardian, který citoval Manningova otce a kamaráda, který ho ve vězení navštěvuje každý druhý týden. "Způsob zacházení s ním je používán jako trest, a to v době, kdy teprve čeká na soud," píše Guardian.

No comment

Jako po zákazu komunikace vypadá situace i na americké ambasádě v Praze. "Tento případ nekomentujeme," píše Jakub Hronek z tiskového odboru ambasády na otázku, proč je nutné vězně čekajícího na soud před spaním svlékat. Tiskové oddělení Bílého domu nechalo otázky Aktuálně.cz bez odpovědi.

Podobně stručně zní i odpověď z britské ambasády. Eva Zímová po telefonu sděluje, že zprávy ohledně podmínek držení Manninga považuje ambasáda za spekulace. Po žádosti o zaslání odpovědí na šest otázek emailem pak přichází stručná odpověď: "Spojené království běžně nenabízí pomoc občanům s dvojí národností, pokud se nacházejí v zemi své druhé národnosti."

Největší únik historie

Z českých lidskoprávních organizací se kauze Manning věnuje pouze místní pobočka Amnesty International, která prostřednictvím sítě svých aktivistů organizuje zasílání protestních dopisů americké vládě a ministerstvu obrany. Organizování petice probíhá na Facebooku. "Podepisovat se bude v pondělí v rámci univerzitní skupiny AI," říká koordinátorka aktivismu AI Gabriela Bártová.

"Člověk v tísni se této kauze nevěnuje. Nemáme ambici dohlížet na lidská práva celosvětově, zaměřujeme se na jiná teritoria," říká Marek Svoboda, šéf lidskoprávní sekce organizace Člověk v tísni a dodává: "Pokud dochází k nepřiměřenému zacházení, je to samozřejmě špatně, zvláště pokud se to děje v demokratické zemi. Na druhou stranu v demokracii fungují mechanismy korekce a dovolání, které třeba v Barmě vůbec neexistují."

Foto: Reuters

Pokud soud prokáže, že zdrojem tajných informací, které zveřejnil server Wikileaks, je právě Manning, stane se autorem historicky největšího úniku utajovaných informací v historii.

Ne všichni jej ovšem vnímají jako zločince. Jeho zastánci ze serveru www.bradleymanning.org shromažďují podpisy a peníze na jeho podporu pod heslem: "Odhalení válečných zločinů není zločin."

Narážejí tak na videozáznam z americké helikoptéry, který měl Manning předat Wikileaks, a na kterém je zachycena palba vojáků do bezbranných lidí, včetně reportéra Reuters. Nebýt tohoto videa, veřejnost by se o tomto incidentu nikdy nedozvěděla.

Důležité jsou informace

"To je velmi důležité. Lidé, kteří se o Manninga zajímají, by se měli zaměřit na informace, které vynesl, a těm se pak věnovat," říká už citovaný Svoboda z Člověka v tísni.

Počátkem března prolomil své mlčení Manningův otec Brian, který svého syna podle svých slov donutil k nástupu do armády, "...aby našel v životě nějaký řád, který mu chyběl".

Reportérům televizní stanice PBS válečný veterán řekl: "Nebyl za nic odsouzen. Způsob, jakým jej zadržují, je šokující. Kvůli tomu jsem se rozhodl k jeho kauze vyjádřit. Armáda překročila hranici, co dělají je špatné."

 

Právě se děje

Další zprávy