Další rána Cameronovi před referendem o EU. Z vlády odešel hlasitý euroskeptik a bývalý šéf strany

ČTK ČTK
19. 3. 2016 22:56
Na protest proti chystanému krácení sociálních dávek podal britský ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith demisi. Úsporná opatření, která chce zavést ministr financí George Osborne, jsou neobhajitelná, protože jsou zároveň výhodná pro lidi s vysokými příjmy. Náhlá rezignace Duncana Smithe může podle komentátorů rovněž oslabit politické ambice ministra financí Osbornea, který stejně jako Cameron vyzývá Brity, aby v referendu plánovaném na 23. června hlasovali pro setrvání Británie v EU.
Parlament Velké Británie
Parlament Velké Británie | Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Britský ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu, hlasitý euroskeptik Iain Duncan Smith, podal demisi na protest proti chystanému krácení sociálních dávek. Bývalý šéf britských konzervativců v pátek večer prohlásil, že úsporné plány ministra financí George Osbornea nejsou obhajitelné, protože jsou zároveň výhodné pro lidi s vysokými příjmy.

Podle agentury Reuters může rezignace významného ministra prohloubit spory ohledně přístupu k Evropské unii uvnitř vládní Konzervativní strany.

Duncan Smith, který byl ministrem od roku 2010, prohlásil, že už "není schopen pasivně přihlížet" chystaným opatřením, která jsou podle něj spíš politického rázu, než v zájmu národní ekonomiky. Sám se přitom zasazoval o omezení sociálního státu.

Premiér David Cameron prohlásil, že je odstoupením ministra "zmaten a zklamán" a v sobotu na uprázdněný post jmenoval bývalého ministra pro záležitosti Walesu Stephena Crabba, který je zastáncem setrvání Británie v EU.

Smith byl naopak jedním z ministrů, kteří horují pro vystoupení Británie z unie, a tím se staví proti oficiální linii vlády a jejího premiéra.

Duncan Smith své odstoupení vysvětlil oficiálně tím, že Osborneův návrh rozpočtu představený minulý týden počítá například s krácením invalidních dávek a zároveň se snižováním daní bohatších domácností. Postěžoval si také na údajný tlak na škrtání sociálních dávek ze strany ministerstva financí.

Náhlá rezignace Duncana Smithe může podle komentátorů rovněž oslabit politické ambice ministra financí Osbornea, který stejně jako Cameron vyzývá Brity, aby v referendu plánovaném na 23. června hlasovali pro setrvání Británie v EU. Osborne je považován za pravděpodobného nástupce Davida Camerona v čele Konzervativní strany.

Předsedové Labouristické strany a liberálních demokratů Osbornea vyzvali, aby rovněž podal demisi. Ještě tak zesílila kritika politiky škrtů, kterou zastává dosud nejnadějnější kandidát na nástupnictví po Cameronovi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy