Další rána Cameronovi před referendem o EU. Z vlády odešel hlasitý euroskeptik a bývalý šéf strany

ČTK ČTK
19. 3. 2016 22:56
Na protest proti chystanému krácení sociálních dávek podal britský ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith demisi. Úsporná opatření, která chce zavést ministr financí George Osborne, jsou neobhajitelná, protože jsou zároveň výhodná pro lidi s vysokými příjmy. Náhlá rezignace Duncana Smithe může podle komentátorů rovněž oslabit politické ambice ministra financí Osbornea, který stejně jako Cameron vyzývá Brity, aby v referendu plánovaném na 23. června hlasovali pro setrvání Británie v EU.
Parlament Velké Británie
Parlament Velké Británie | Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Britský ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu, hlasitý euroskeptik Iain Duncan Smith, podal demisi na protest proti chystanému krácení sociálních dávek. Bývalý šéf britských konzervativců v pátek večer prohlásil, že úsporné plány ministra financí George Osbornea nejsou obhajitelné, protože jsou zároveň výhodné pro lidi s vysokými příjmy.

Podle agentury Reuters může rezignace významného ministra prohloubit spory ohledně přístupu k Evropské unii uvnitř vládní Konzervativní strany.

Duncan Smith, který byl ministrem od roku 2010, prohlásil, že už "není schopen pasivně přihlížet" chystaným opatřením, která jsou podle něj spíš politického rázu, než v zájmu národní ekonomiky. Sám se přitom zasazoval o omezení sociálního státu.

Premiér David Cameron prohlásil, že je odstoupením ministra "zmaten a zklamán" a v sobotu na uprázdněný post jmenoval bývalého ministra pro záležitosti Walesu Stephena Crabba, který je zastáncem setrvání Británie v EU.

Smith byl naopak jedním z ministrů, kteří horují pro vystoupení Británie z unie, a tím se staví proti oficiální linii vlády a jejího premiéra.

Duncan Smith své odstoupení vysvětlil oficiálně tím, že Osborneův návrh rozpočtu představený minulý týden počítá například s krácením invalidních dávek a zároveň se snižováním daní bohatších domácností. Postěžoval si také na údajný tlak na škrtání sociálních dávek ze strany ministerstva financí.

Náhlá rezignace Duncana Smithe může podle komentátorů rovněž oslabit politické ambice ministra financí Osbornea, který stejně jako Cameron vyzývá Brity, aby v referendu plánovaném na 23. června hlasovali pro setrvání Británie v EU. Osborne je považován za pravděpodobného nástupce Davida Camerona v čele Konzervativní strany.

Předsedové Labouristické strany a liberálních demokratů Osbornea vyzvali, aby rovněž podal demisi. Ještě tak zesílila kritika politiky škrtů, kterou zastává dosud nejnadějnější kandidát na nástupnictví po Cameronovi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy