Hladina řeky Seiny v Paříži dál nebezpečně stoupá. Louvre se bojí o své sbírky

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2018 12:43
Stoupající hladinu Seiny s obavami sleduje vedení muzeí Louvre a Orsay, která stojí nedaleko řeky.
Hladina řeky Seiny kvůli dešti neustále stoupá. Muzea Louvre a Orsay přistoupily ke krizovým opatřením | Video: Reuters

Paříž - Hladina řeky Seiny v Paříži dál stoupá. Ve čtvrtek ráno dosáhla u Slavkovského mostu na východě francouzské metropole výšky 5,44 metru. Kvůli vytrvalému dešti vydali meteorologové varování před záplavami pro 15 departementů napříč celou zemí.

Na jihovýchodě Francie očekávají silné sněžení. Současné deště jsou podle meteorologické služby Météo France na zimu nezvykle silné, například v Paříži dvakrát vydatnější proti normálu.

V metropoli zůstává přerušen provoz linky C příměstského vlaku RER, která vede podél Seiny. Linka C nebude podle francouzského tisku fungovat minimálně do konce ledna.

Muzeum Louvre už ve středu uzavřelo podzemní výstavní plochy v úseku islámského umění. Muzeum Orsay dokonce přistoupilo k evakuaci části své sbírky. Obě instituce leží nedaleko řeky.

Také pařížská radnice už ve středu varovala obyvatele, aby se nevydávali k řece Seině. Ve středu se hladina řeky u Slavkovského mostu zastavila na značce 5,1 metru a voda zaplavila přilehlé ulice. Starostka města Anne Hidalgová kvůli tomu svolala krizovou schůzku s policejním vedením. Úřady situaci označily za vážnou, ale nikoliv katastrofální. 

Nyní vodohospodáři očekávají, že Seina bude stoupat až do soboty a dosáhne úrovně 6,1 metru. Na 6,1 metru vystoupala Seina také minulý rok. Dosáhla tak maxima za posledních zhruba sto let a čtyř metrů nad běžnou úrovní. V roce 1910 se hladina vyšplhala až na 8,62 metru, což v Paříži způsobilo katastrofální záplavy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy