Kritik režimu Zubov opustil Rusko a míří do Česka. Bude učit na Masarykově univerzitě

ČTK ČTK
1. 10. 2022 20:16
Ruský historik Andrej Zubov známý svým nesouhlasem se současnou vládou v Rusku míří přes Finsko do Brna, kde bude učit na Masarykově univerzitě. Zubov na svém Facebooku napsal, že hranice do Finska překročil "na poslední chvíli před jejich zavřením" a že doufá, že Rusko opouští pouze na krátkou dobu. Mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot potvrdil, že Zubov by měl na vysoké škole vyučovat.
Ruský historik Andrej Zubov.
Ruský historik Andrej Zubov. | Foto: Jakub Plíhal

"Vážení přátelé, včera večer jsme překročili hranice Finska, doslova na poslední chvíli před jejich zavřením. Velmi mě bolí, že jsem musel tento krok udělat. Doufám, že jen dočasně, na krátkou dobu," uvedl historik v příspěvku na sociální síti v pátek ráno.

Andrej Zubov je dlouhodobým kritikem politiky Vladimira Putina. Aktuálně.cz s ním v červenci přineslo rozhovor, kde komentuje současné dění kolem války na Ukrajině.

V roce 2014 byl Zubov poté, co se kriticky vyjádřil k ruské anexi Krymu, propuštěn z Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů. O pět let později mu Masarykova univerzita udělila čestný doktorát.

"Můžu potvrdit informaci, že držitel čestného doktorátu Masarykovy univerzity profesor Andrej Borisovič Zubov, uznávaný expert na dějiny evropské filozofie, dějiny náboženství a ruskou a srovnávací historii, opustil Moskvu i Rusko a aktuálně by se měl nacházet ve Finsku. S panem profesorem jsme domluveni, že pokud vše zdárně proběhne, měl by v průběhu několika následujících dní přicestovat do Brna," řekl mluvčí univerzity Radim Sajbot.

Doplnil, že Zubov by měl mít na půdě univerzity cyklus přednášek o dějinách Ruska ve 20. století. Další podrobnosti bude podle Sajbota možné zveřejnit až po příjezdu historika do Brna.

Zubov je absolventem Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů. Nenastoupil však do diplomacie, nebyl totiž ochoten vstoupit do komunistické strany. Věnoval se historickému bádání. Podílel se například na knize Dějiny Ruska 20. století, která vyvolala velký ohlas a řadu polemik.

Od roku 2001 Zubov působil v moskevském institutu na vedoucí pozici. V roce 2014 byl odvolán z funkce a propuštěn poté, co vyjádřil nesouhlas s moskevskou politikou vůči Ukrajině a na Krymu, která vyústila v připojení poloostrova k Rusku. Dnes se věnuje hlavně přednáškové činnosti.

Nabídku na působení na Masarykově univerzitě dostal Zubov už v roce 2014 od tehdejšího rektora Mikuláše Beka. Tenkrát možnost přesídlení do Brna odmítl s vysvětlením, že chce pokračovat ve své práci v Rusku. V Brně alespoň přednášel.

Česká vláda rozhodla už v únoru, vzápětí po ruské invazi na Ukrajinu, o zastavení vydávání víz ruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Možnost pobývat v Česku ale dostávají podle ministerstva zahraničí odpůrci režimu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy