Muž, který postřelil Ronalda Reagana, se po 35 letech dostane na svobodu

ČTK ČTK
27. 7. 2016 16:20
John Hinckley se pokusil o atentát na amerického prezidenta Ronalda Reagana v roce 1981. Kvůli duševní chorobě byl zproštěn obvinění z pokusu o vraždu a umístěn na psychiatrickou kliniku. Nyní už podle soudu nepředstavuje žádné nebezpečí pro veřejnost a ve svých 61 letech bude propuštěn.
40. prezident Spojených států Ronald Reagan byl postřelen v roce 1981 jen několik týdnů poté, co nastoupil do úřadu.
40. prezident Spojených států Ronald Reagan byl postřelen v roce 1981 jen několik týdnů poté, co nastoupil do úřadu. | Foto: wikipedia.org

Washington - Soud ve Spojených státech rozhodl o propuštění Johna Hinckleyho z psychiatrické kliniky, kde strávil takřka 35 let poté, co v roce 1981 postřelil tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana a tři další osoby.

Ve středu o tom informovala agentura Reuters.

Podle lékařů nyní 61letý Hinckley nepředstavuje žádné nebezpečí pro veřejnost a už více než rok může až 17 dní v měsíci pobývat mimo léčebnu v domě své matky ve státě Virginia. U ní také bude žít nadále.

Soudce Paul Friedman svůj verdikt zdůvodnil tím, že Hinckley je připraven žít ve společnosti.

Podle listu The Washington Post bude moci léčebnu opustit k 5. srpnu, nadále ale bude vystaven řadě dočasných kontrolních opatření, jejichž součástí je soudní dohled a léčba. Pokud všem podmínkám po nabytí svobody vyhoví, začnou úřady jednotlivá omezení odvolávat.

Reagan byl 30. března 1981 americkým prezidentem deset týdnů, když ho při odchodu z washingtonského hotelu Hilton zasáhla střela do hrudi. Pětadvacetiletý syn texaského milionáře Hinckley tehdy vystřelil šestkrát a zasáhl čtyři lidi - prezidenta, jeho osobního tajemníka Jamese Bradyho, agenta tajné služby a policistu.

Reaganovi byla během dvouhodinové operace vyjmuta kulka z levé plíce, jen kousek od srdce, a jeho stav se rychle zlepšil. Brady ale po útoku zůstal ochrnutý a zemřel v roce 2014; jeho smrt policie začala vyšetřovat jako zabití. Prokuratura však stíhání Hinckleyho zastavila.

Hinckley bezprostředně po atentátu stanul před soudem, ale kvůli duševní chorobě byl v roce 1982 obvinění z pokusu o vraždu zproštěn. Od té doby je umístěn na klinice, soud mu ale od počátku tohoto století opakovaně povoloval stále častější pobyt na svobodě.

Za Hinckleyho činem stojí podle psychiatrů posedlost herečkou Jodie Fosterovou, kterou chtěl atentátem ohromit. Film Taxikář, v němž herečka hrála nezletilou prostitutku, viděl prý Hinckley nejméně patnáctkrát. Kvůli své obsesi se dokonce zapsal na kurzy tvůrčího psaní na Yaleově univerzitě, když zjistil, že tam Jodie Fosterová studuje.

 

Právě se děje

Další zprávy