Hillary Clintonová nevylučuje útok na Írán

gaz
16. 10. 2007 19:25
Prezidentská kandidátka chce tlačit na Teherán
Demokratická kandidátka Hillary Clintonová
Demokratická kandidátka Hillary Clintonová | Foto: Reuters

Washington - Pravděpodobná demokratická kandidátka na prezidentský úřad Hillary Clintonová věří, že Írán se snaží vyrobit jadernou bombu. Pokud by zaujala křeslo v Bílém domě, nevylučuje, že USA na Írán zaútočí.

Informuje o tom britský deník The Times.

Pokud se Írán nepodřídí rozhodnutí mezinárodního společenství, které ho vyzývá, aby svůj jaderný program zastavil, musí dle Clintonové "zůstat všechny možnosti na stole".

Demokratická kandidátka tak zopakovala formulaci, kterou před časem o možném útoku na Írán použil současný americký prezident George Bush. Na rozdíl od Bushe však Clintonová hodlá jednat s Teheránem přímo.

Čtěte také: Volby v USA: Hillary má do Bílého domu nejblíže

Podle Clintonové jsou Spojené státy zemí, která má mezinárodní společenství vést, nikoli však pracovat unilaterálně, jako to činí administrativa současného prezidenta. Je nutné spolupracovat s mezinárodními institucemi, zdůraznila.

Priority: Čína, Irák, oteplování

"Budoucímu prezidentovi se naskytne vhodná příležitost přesvědčit svět, že Amerika může znovu převzít vedení. Této příležitosti se chopím," cituje britský deník Clintonovou. Prvním krokem ke znovuzískání důvěry ve světě by podle Clintonové mělo být ukončení války v Iráku.

Střídání stráží?
Střídání stráží? | Foto: Reuters

Když bude zvolena, hodlá svůj plán na stažení vojáků z blízkovýchodní země představit během šedesáti dní po uvedení do funkce.

Dalšími prioritami její zahraniční politiky by bylo rozvíjení vztahu USA a Číny, který je podle ní tím "nejdůležitějším v tomto století". Chce se zaměřit i na boj proti globálnímu oteplování.

Spekuluje se o jejím úmyslu jmenovat čerstvého nositele Nobelovy ceny Ala Gora jako svého zmocněnce pro životní prostředí.

Čtěte také: Nobelovu cenu míru získal Gore a klimatologové

Pokud by k tomu skutečně došlo, pracovali by pro ni jak prezident, tak i viceprezident z administrativy jejího manžela Billa Clintona.

Bývalý prezident totiž tento měsíc oznámil, že pokud bude jeho žena zvolena, vyšle ho do zahraničí. Bude ve světě prostřednictvím svých kontaktů pomáhat vylepšovat obraz USA.


 

 

Právě se děje

Další zprávy