Operace Anthropoid je ve světě detail válečné historie. Podle vdovy nebyl terčem Heydrich osobně

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 6. 8. 2017 16:50
Útok československých parašutistů z jara 1942, během kterého odstranili jednoho z čelných nacistů a zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha, je i podle názoru zahraničních historiků ojedinělý. Nikdo z předáků nacistického režimu podle nich nezemřel tak jako Heydrich - po cíleném útoku odbojářů. Jak ale Aktuálně.cz potvrdili historici z USA a Velké Británie, československá odbojová operace s názvem Anthropoid pořád není ve světě všeobecně známou událostí. Pro velký čtenářský ohlas reprízujeme jarní seriál Aktuálně.cz o tzv. heydrichiádě před 75 lety.
Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich před svou smrtí na jaře 1942.
Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich před svou smrtí na jaře 1942. | Foto: ČTK

Praha - Po smrti Reinharda Heydricha prohlásil německý ministr propagandy Joseph Goebbels, že jde pro německou říši o nenahraditelnou ztrátu.

I nacistický vůdce Adolf Hitler byl rozčilený.

"Jak se mohl tak nenahraditelný člověk jako Heydrich zbytečně vystavit nebezpečí, to mohu pouze odsoudit jako hloupé a idiotské!" vztekal se Hitler podle historických záznamů. 

Rozdílná reakce nacistických vůdců na smrt jednoho z nich patří k detailům, které připomněl minulý týden německým čtenářům týdeník Der Spiegel.

Německá média jsou ale výjimkou. Jinde za hranicemi České republiky a Slovenska se 75. výročí slavné odbojové akce československých parašutistů nepřipomíná.

České parašutisty znají jen odborníci

Nejslavnější akce českého odboje a jeden z nejdůležitějších momentů českých moderních dějin znají ve světě váleční historici. 

Stuart Allan ze Skotského národního muzea v Edinburghu napsal knihu Commando Country o akcích proti nacistickému Německu, na kterých se podílelo Oddělení pro zvláštní operace britské vojenské rozvědky MI6.

Tedy také o atentátu na Reinharda Heydricha neboli operaci Anthropoid.

Anthropoid - trailer | Video: LD Entertainment

"Britská veřejnost o této události téměř nic neví, přestože byl nedávno v kinech uveden film Anthropoid," řekl Allan Aktuálně.cz.

Britské vnímání druhé světové války se podle něj po tolika letech omezuje pouze na několik okamžiků.

"Bitva o Dunkerque, bombardování Londýna a dalších měst, vylodění v Normandii, Den vítězství 8. května 1945, abych jmenoval ty hlavní. Ostatní události zajímají opravdu jen specialisty. Stejně tak si myslím, že ani přítomnost českých vojáků na britské půdě v době druhé světové války není známá," dodává Allan. 

I v USA jen pro odborníky 

Podle historika Bostonské univerzity Igora Lukeše je ve Spojených státech situace srovnatelná.

"Atentát na Heydricha rozhodně není všeobecně známou událostí. Vědí o něm jen opravdu zasvěcení historikové. Neznalost v tomto ohledu ale spíš ukazuje na všeobecný pokles vzdělanosti," řekl Lukeš Aktuálně.cz.

V odborných kruzích je ale podle něj atentát v kontextu druhé světové války považován za velmi důležitý.

"Ti, kteří o atentátu vědí, chápou jeho význam velmi dobře. Rok 1942 byl z hlediska spojenců velmi depresivní, akce v Praze představovala významnou jiskru naděje," říká Lukeš.

"V dubnu jsme na univerzitě v Bostonu pořádali konferenci, zaměřenou pouze na atentát. Hlavní vystupující byla vnučka generála Františka Moravce (šéf československé vojenské zpravodajské služby v londýnském exilu, který patřil k hlavním organizátorům operace Anthropoid - pozn. red.). V přednáškovém sále bylo nabito. Pochybuji, že hosté přišli proto, že je k tomu inspiroval film," uvádí historik českého původu na dotaz, zda povědomí o hrdinech českého odboje v USA přece jen loni nezvýšil britský snímek Anthropoid.

O stejné události vznikl už v roce 1964 domácí film Atentát. Přestože nebyl poplatný komunistickému výkladu dějin, dostal od totalitních úřadů povolení jít do zahraniční distribuce.

Ukázka z filmu "Atentát" režiséra Jiřího Sequense z roku 1964. | Video:

Na promítání přišla i vdova po Heydrichovi

Režisér Jiří Sequens v pozdějším dokumentu o natáčení filmu řekl, že na veřejné promítání Atentátu v prostorách československého velvyslanectví v norském Oslu v šedesátých letech minulého století přišel nečekaný host.

Lina Heydrichová, vdova po říšském protektorovi.

Podle Sequense film zhlédla do konce a pak s neutrálním výrazem ve tváři odešla.

O operaci Anthropoid se Heydrichová zmínila v dnes již téměř zapomenutém rozhovoru pro deník New York Times v roce 1979.

V rozporu s historickými fakty i archivními dokumenty v interview popřela, že by její manžel hrál významnou roli v takzvaném konečném řešení židovské otázky, ve vyvraždění šesti milionů Židů.

Ke smrti manžela poznamenala: "Nechtěli zabít konkrétní osobu Heydricha, spíš chtěli poškodit Říši."

Historickým faktem každopádně zůstane, že operace Anthropoid byla jedinou úspěšnou odbojovou akcí v Evropě, na jejímž konci stála smrt vysoce postaveného německého nacistického představitele.

Všichni ostatní zemřeli buď vlastní rukou, nebo po válce - po soudem vyneseném rozsudku smrti.

Prezident Emil Hácha předal na hlavním nádraží v Praze zastupujícímu protektorovi Reinhardu Heydrichovi sanitní vlak jako dar vůdci. | Video: Národní filmový archív
 

Právě se děje

Další zprávy