Heroin i pervitin se z ČR do Německa posílají poštou, objednávky jdou přes darknet

ČTK ČTK
19. 3. 2019 21:45
Drogy se z Česka do Německa stále častěji posílají poštou. Na sílící trend v distribuci omamných látek dnes upozornila řada německých médií, která se odvolávají na rozhovor Lidových novin s náměstkem české celní správy Robertem Šlachtou. Kromě samotných drog se v balíčcích poslaných poštou či prostřednictvím kurýrních služeb stále častěji posílají i látky určené k jejich výrobě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Například podle listu Die Welt se z Česka do Německa poštou posílají hlavně heroin, kokain a pervitin, který se v Česku vyrábí především u hranic s Německem. Pro české úřady je přitom velmi složité dohledat odesílatele takových balíčků. Zájemci si drogy či látky sloužící k jejich výrobě nejčastěji objednávají prostřednictvím darknetu, obtížně přístupné, anonymní části internetu.

Už loni v květnu upozornil na nárůst počtu případů distribuce drog prostřednictvím pošty také německý Spolkový kriminální úřad (BKA). "Posílání omamných látek poštou je bezprostředním následkem přesouvání obchodu s drogami na internet," uvedl tehdy BKA. Podle posledních údajů za rok 2017 stoupl počet případů, kdy byly drogy poslány poštou, meziročně o padesát procent.

Problémy s pervitinem z Česka tíží zejména německé spolkové země Bavorsko a Sasko dlouhodobě. Loni na podzim německá vládní zmocněnkyně pro drogovou problematiku uvedla, že většina pervitinu dostupného nejen v Německu, ale v celé Evropě pochází z České republiky.

V Česku se ale pervitin nejen vyrábí, ale i užívá. Podle aktuální studie Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) se v žebříčku vybraných evropských měst, u kterých vědci zkoumali obsah pervitinu v odpadních vodách na počet obyvatel, umístily Brno a České Budějovice na pátém a šestém místě. Nejvíce zbytků této syntetické drogy na počet obyvatel se z šesti desítek zkoumaných evropských měst nachází v kanalizaci východoněmeckých měst Erfurt, Chemnitz (Saská Kamenice) a Drážďany. Na čtvrtém místě se umístila Bratislava, na sedmém Piešťany.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Trojnásobný mistr světa Nikulin skončil s hokejem

Ruský hokejový obránce a trojnásobný mistr světa Ilja Nikulin ukončil v 38 letech kariéru. Dlouholetý reprezentant byl už v minulé sezoně bez angažmá, poté co odešel z Dynama Moskva, kde v předchozích dvou ročnících dělal kapitána.

Nikulin celou kariéru strávil v Rusku, byť si jej v roce 2000 v draftu NHL vybrala ve druhém kole Atlanta jako 31. hráče v pořadí. Vedle Dynama nastupoval za Kazaň, s kterou vyhrál dvakrát KHL (2009 a 2010) a předtím jednou ruskou superligu (2006). Domácí titul získal i v dřívějším angažmá v moskevském klubu (2005).

Z mistrovství světa má sedminásobný účastník Utkání hvězd KHL kompletní sbírku medailí. Zlato vybojoval se sbornou v letech 2008, 2009 a 2012, kdy mužstvo dovedl k titulu jako kapitán. Startoval na osmi šampionátech a dvou olympijských hrách.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Nebudu tolerovat násilí na demonstrantů policistech, řekl nový francouzský premiér Castex

Nový francouzský premiér Jean Castex si pro nadcházející dva roky vytkl za cíl boj proti násilí a terorismu. Útoky na policisty i běžná kriminalita občany znepokojují a lidé žádají "rozhodnou a nekompromisní reakci státu", řekl podle agentury DPA Castex při představení programových priorit svého nového kabinetu ve francouzském parlamentu. V ekonomice hodlá premiér prosazovat snižování daní, transformaci průmyslu, investice do zelených technologií i pokračování sporné důchodové reformy.

Castex v projevu hovořil i o brutálním útoku na řidiče autobusu v jihofrancouzském Bayonne či o nedávných násilnostech v Dijonu a okolí. V mnoha oblastech drobná kriminalita, nezdvořilosti, zesměšňování, urážky či obchod s drogami zesílily natolik, že lidem brání v normálním životě, míní Castex.

"Naší policii a našim četníkům… chci jménem národa vyjádřit svou nejhlubší úctu a vděčnost," řekl novopečený šéf francouzské vlády. Dodal, že nebude tolerovat násilí, které během protestů páchá násilnická menšina demonstrantů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy