Helsinky volají. Lidé demonstrují proti Trumpovi, zítra se setká s Putinem

ČTK ČTK
15. 7. 2018 15:30
Donald Trump se ve finské metropoli v pondělí poprvé oficiálně sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem
protesty v Helsinkách
protesty v Helsinkách | Foto: Reuters

Helsinky - V Helsinkách se dnes podle agentury AP sešlo asi 1500 demonstrantů před příletem amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Protestní pochod se vydal od městského parku Kaisaniemi na Senátní náměstí, kde jednotliví řečníci promlouvají před davy lidí, uvádějí na twitteru účastníci akce nazvané Helsinki Calling (Helsinky volají).

Trump se ve finské metropoli v pondělí poprvé oficiálně sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, proti němuž jsou protesty také namířeny.

Lidé v Helsinkách demonstrují proti Trumpově mezinárodní či migrační politice a za demokracii, lidská práva, ochranu klimatu a životního prostředí.

Protesty v Helsinkách
Protesty v Helsinkách | Foto: Reuters

"Jsou tu dnes tisícovky účastníků demonstrace Helsinki Calling a ukazují celému světu, že během summitu Trump-Putin jsme připraveni konat a zasadit se hlasitě za lidská práva, mír a svobodu projevu!" napsal na twitteru jeden z účastníků protestní akce v centru Helsinek.

Demonstranti měli na transparentech hesla jako Rovná lidská práva, My všichni jsme Mexičany, Požehnáno budiž imigrantské dítě nebo Zastavte války, ne lidi.

Finská policie uvedla, že očekává nejméně deset demonstrací proti vrcholné schůzce Trumpa s Putinem. Největší z těchto akcí je právě demonstrace Helsinki Calling, která oficiálně začala ve 13 hodin tamního času.

Demonstrací se účastní zástupci až stovky občanských sdružení a mezi řečníky jsou podle finské televize YLE nahlášeny osobnosti jako spisovatelka Sofi Oksanenová, podnikatel Peter Vesterbacka nebo politička Heidi Hautalaová.

Kromě demonstrací proti Trumpovi a Putinovi se v Helsinkách koná i akce s názvem "Vítej Trumpe", kterou pořádá nacionalistická strana Praví Finové.

Někteří Finové Trumpa vítají
Někteří Finové Trumpa vítají | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy