Helsinky volají. Lidé demonstrují proti Trumpovi, zítra se setká s Putinem

ČTK ČTK
15. 7. 2018 15:30
Donald Trump se ve finské metropoli v pondělí poprvé oficiálně sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem
protesty v Helsinkách
protesty v Helsinkách | Foto: Reuters

Helsinky - V Helsinkách se dnes podle agentury AP sešlo asi 1500 demonstrantů před příletem amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Protestní pochod se vydal od městského parku Kaisaniemi na Senátní náměstí, kde jednotliví řečníci promlouvají před davy lidí, uvádějí na twitteru účastníci akce nazvané Helsinki Calling (Helsinky volají).

Trump se ve finské metropoli v pondělí poprvé oficiálně sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, proti němuž jsou protesty také namířeny.

Lidé v Helsinkách demonstrují proti Trumpově mezinárodní či migrační politice a za demokracii, lidská práva, ochranu klimatu a životního prostředí.

Protesty v Helsinkách
Protesty v Helsinkách | Foto: Reuters

"Jsou tu dnes tisícovky účastníků demonstrace Helsinki Calling a ukazují celému světu, že během summitu Trump-Putin jsme připraveni konat a zasadit se hlasitě za lidská práva, mír a svobodu projevu!" napsal na twitteru jeden z účastníků protestní akce v centru Helsinek.

Demonstranti měli na transparentech hesla jako Rovná lidská práva, My všichni jsme Mexičany, Požehnáno budiž imigrantské dítě nebo Zastavte války, ne lidi.

Finská policie uvedla, že očekává nejméně deset demonstrací proti vrcholné schůzce Trumpa s Putinem. Největší z těchto akcí je právě demonstrace Helsinki Calling, která oficiálně začala ve 13 hodin tamního času.

Demonstrací se účastní zástupci až stovky občanských sdružení a mezi řečníky jsou podle finské televize YLE nahlášeny osobnosti jako spisovatelka Sofi Oksanenová, podnikatel Peter Vesterbacka nebo politička Heidi Hautalaová.

Kromě demonstrací proti Trumpovi a Putinovi se v Helsinkách koná i akce s názvem "Vítej Trumpe", kterou pořádá nacionalistická strana Praví Finové.

Někteří Finové Trumpa vítají
Někteří Finové Trumpa vítají | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 58 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy