Heathrow díky novému skeneru zmírní pravidla pro převoz tekutin

ČTK ČTK
7. 6. 2019 7:21
Londýnské letiště Heathrow zavádí nové skenery, které umožní podrobnější kontrolu příručních zavazadel. Pasažéři si díky tomu budou moci nechat tekutiny i například elektronická zařízení v zavazadle, informovala britská média. Nejrušnější letiště v Evropě si od technologie slibuje zrychlení průchodu cestujících bezpečnostní kontrolou.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Současná přísná pravidla dovolují cestujícím po celém světě převážet tekutiny na palubě letadla jenom v baleních o maximálním objemu 100 mililitrů. Všechny tekutiny musí být umístěny v průhledném sáčku a dohromady nepřekročit objem jednoho litru.

Fronty při kontrole příručních zavazadel pak způsobují cestující, kteří nařízení neznají nebo zapomínají sáček předložit ke kontrole zvlášť. Předpisy platí v zemích Evropské unie, Spojených státech a jinde, v některých zemích jsou ještě přísnější.

Heathrow do počítačového tomografu (CT) investovalo přes 50 milionů liber (téměř 1,5 miliardy Kč). Technologie podobná skenerům využívaným v nemocnicích ochrance letiště poskytne přehledný obraz vnitřku zavazadla. Detailní 3D snímky mohou pracovníci prohlížet z různých úhlů. Skenery budou zaváděny postupně, nejdříve v malém testovacím počtu.

Technologii využívají i letiště ve Spojených státech, například chicagské O'Hareovo letiště nebo mezinárodní letiště v Atlantě. Skenery testuje i další z nejvytíženějších evropských letišť, amsterdamský Schiphol.

Opatření pro převoz tekutin bylo na letištích po celém světě zavedeno v roce 2006, kdy na Heathrow bezpečnostní kontrola odhalila pokus o útok prostřednictvím kapalných výbušnin.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy