Havel na Pohodě: aktovky, autogramiáda i politika

Katarína Korgová, Aktuálne.sk
19. 7. 2008 22:43
Exprezident hostem největšího festivalu na Slovensku
Václav Havel
Václav Havel | Foto: Petr Josek/REUTERS

Trenčín - Poslední prezident společného státu Čechů a Slováků zůstává ve východní části bývalé federace populární osobností. Potvrzuje to i jeho účast na festivalu Pohoda v Trenčíně, zřejmě největší akci svého druhu v obou nástupnických zemích někdejšího Československa.

Organizátoři v sobotu oznámili, že letošní ročník populárního festivalu, na kterém je vedle hudby k vidění i divadlo a další druhy umění, pokořil magickou hranici 30 tisíc návštěvníků. Své v tom zřejmě sehrála i mimořádná přízeň počasí.

Čtěte také: Festival Melt! má za sebou první den. Pobuřuje vás to?

Autogramiáda, debata a koncert

Organizátoři Pohody, kterým se Havla podařilo na festival dostat po pětiletém úsilí, na jeho počest zařadili na program hned dvě jeho hry - šlo o jednoaktovky Audience a Protest. Obě si vysloužily velký potlesk, stejně jako autor.

Ten do Trenčína dorazil už v pátek večer a hned se přesunul na trenčínské letiště, kde se festival koná. Přímo na pódiu pak blahopřál k narozeninám české zpěvačce a hudebnici Ivě Bittové.

Václav Havel není na letních akcích, jako je trenčínská Pohoda, žádným nováčkem. Pravidelně navštěvuje například festival v Trutnově
Václav Havel není na letních akcích, jako je trenčínská Pohoda, žádným nováčkem. Pravidelně navštěvuje například festival v Trutnově | Foto: Ludvík Hradilek

Kromě toho dnes Havel absolvoval autogramiádu své nové knihy Kdo řekl A, musí říct B a večer měl na programu vedle diskuse i koncert americké písničkářky Joan Baez, s níž se osobně zná už řadu let.

Naposledy se setkali ještě za totality v roce 1989 na soutěži Bratislavská lyra, kam zahraniční hvězda disidenta propašovala coby nosiče kytary. Když ho pak z pódia pozdravila, vyvolala zděšení přítomných příslušníků StB, kteří pak dokonce vypnuli proud.

A Havel si pochopitelně na Pohodě nenechá ujít ani koncert pražské undergroundové legendy The Plastic People of the Universe, jejímž fanouškem je už od 70. let, kdy režim začal členy skupiny i její příznivce všemožně perzekvovat.

Čtěte také: Havel sklidil ovace na festivalu v Trutnově

Podpora prezidentské kandidátce

Václava Havla na festivalu provází místopředsedkyně slovenské opoziční strany SDKÚ-DS a prezidentská kandidátka Iveta Radičová. 

Iveta Radičová
Iveta Radičová | Foto: SDKÚ

V její společnosti například zhlédl festivalovou inscenaci své aktovky Protest a na setkání s novináři pak ocenil příležitost lépe se s Radičovou poznat.

"Je mi velmi sympatická. Myslím si, že by mohla být výbornou prezidentkou, a držím jí palce," prohlásil Havel a připomněl, že už 19 let bojuje za to, aby v prezidentském křesle seděla právě žena.

"Zdá se mi, že dámy vnášejí do politiky takovou zvláštní citlivost a že je to něco, co by bylo velmi dobré," dodal.

Slovenské prezidentské volby se na Slovensku plánují na přelomu března a dubna příštího roku. Úřadující hlava státu Ivan Gašparovič v nich hodlá svůj mandát obhajovat. Na rozdíl od Čechů si Slováci svého prezidenta vybírají v přímé volbě už od roku 1999.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy