Havel by o triumfu Trumpa řekl: Zachovejme si smysl pro humor, tvrdí bývalý velvyslanec USA v Česku

Ondřej Houska Ondřej Houska
9. 11. 2016 18:00
Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je podle bývalého amerického velvyslance v Česku Normana Eisena špatnou zprávou pro svět. Jak říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz, Trump je naprosto nepředvídatelný a bude potřeba pečlivě sledovat, jak se zachová k Putinovu Rusku. Eisen ale upozorňuje na to, že Spojené státy a Evropa už v minulosti dokázaly zvládnout mnohem těžší výzvy, než je Trump.
Norman Eisen na snímku z roku 2012.
Norman Eisen na snímku z roku 2012. | Foto: Vojtěch Marek

Washington – "Svět je špatně," říká Norman Eisen v češtině hned na začátek. Bývalý americký velvyslanec v Praze se přesto naděje na "světlé zítřky" nevzdává. "Od Trumpa musíme očekávat to nejhorší, ale doufat, že nakonec převáží to lepší, co v něm je," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V Česku americký diplomat pobýval v letech 2011 až 2014. Dnes působí v Brookings Institution, jednom z nejprestižnějších think-tanků na světě.

Eisen zdůrazňuje, že Trump je politicky naprosto nepředvídatelným člověkem. "Musíme mimořádně pozorně sledovat, jak se postaví k Putinovu Rusku. Jestli bude čelit těm strašným věcem, které teď Putin ve světě dělá," vysvětluje.

Americká Demokratická strana, jejíž kandidátka Hillary Clintonová v prezidentských volbách neuspěla, by podle něj nyní měla zaujmout co nejjednoznačnější postoj. A to nejen k Trumpově politice vůči Rusku, ale obecně k jeho výkonu funkce amerického prezidenta.

Oba tábory rozdělené Ameriky – demokraté i republikáni – by se však podle něj měly v některých otázkách dokázat shodnout. Jednou z nich je podpora výdajů na opravu amerických dálnic, letišť a další infrastruktury. To v kampani prosazovali jak Trump, tak Clintonová.

I na realitním magnátovi přitom Eisen nachází několik málo důvodů k optimismu: "V životě měl úspěchy a těch nemůžete dosáhnout, když se chováte jako naprostý maniak. Takže nezbývá než doufat, že v úřadě prezidenta ukáže svou lepší stránku, než jaká byla vidět v kampani."

"Musíte zvýšit vojenské výdaje, v tom měl Trump pravdu"

Nově zvolený americký prezident v kampani opakovaně zpochybnil Severoatlantickou alianci i další americké spojenecké závazky.

U otázky, zda by se Česko a další země ve střední Evropě měly příchodu Trumpa bát, ale Eisen připomíná, že budoucí Trumpův viceprezident Mike Pence je pevným zastáncem silných transatlantických vztahů. A stejný názor má většina republikánů i demokratů v Kongresu.

"Trump měl navíc v jedné konkrétní věci pravdu, i když to říkal dost podivně: opravdu musíte zvýšit své vojenské výdaje, aby dosáhly domluvené výše 2 procent hrubého domácího produktu. To je prostě potřeba, a i když to Trump říkal velmi tvrdě, měl pravdu," domnívá se americký diplomat.

Česká kuchyně v Bílém domě

Eisen říká, že se mu okamžitě po Trumpově zvolení vybavil i Václav Havel. "Jednou mi řekl, že v politice si musíte zachovat smysl pro humor. A to je potřeba i teď. Trumpovy děti jsou napůl Češi, takže s nimi do Bílého domu přijde i česká kuchyně. A větší porozumění pro americko-české vztahy, než má Trump," uvedl bývalý velvyslanec ohledně budoucnosti česko-amerických vztahů.

Podle Eisena je ale nejdůležitější fakt, že Spojené státy a Evropa za posledních sto let překonaly nesmírně složité překážky. "Dnešek je mimořádně těžkým dnem, ale na výzvy obvykle odpovídáme tak, že pracujeme dvojnásob usilovně. Díky tomu jsme v minulosti zvládli i mnohem těžší výzvy, než je tato," zakončil optimisticky.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy