Havel by o triumfu Trumpa řekl: Zachovejme si smysl pro humor, tvrdí bývalý velvyslanec USA v Česku

Ondřej Houska Ondřej Houska
9. 11. 2016 18:00
Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je podle bývalého amerického velvyslance v Česku Normana Eisena špatnou zprávou pro svět. Jak říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz, Trump je naprosto nepředvídatelný a bude potřeba pečlivě sledovat, jak se zachová k Putinovu Rusku. Eisen ale upozorňuje na to, že Spojené státy a Evropa už v minulosti dokázaly zvládnout mnohem těžší výzvy, než je Trump.
Norman Eisen na snímku z roku 2012.
Norman Eisen na snímku z roku 2012. | Foto: Vojtěch Marek

Washington – "Svět je špatně," říká Norman Eisen v češtině hned na začátek. Bývalý americký velvyslanec v Praze se přesto naděje na "světlé zítřky" nevzdává. "Od Trumpa musíme očekávat to nejhorší, ale doufat, že nakonec převáží to lepší, co v něm je," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V Česku americký diplomat pobýval v letech 2011 až 2014. Dnes působí v Brookings Institution, jednom z nejprestižnějších think-tanků na světě.

Eisen zdůrazňuje, že Trump je politicky naprosto nepředvídatelným člověkem. "Musíme mimořádně pozorně sledovat, jak se postaví k Putinovu Rusku. Jestli bude čelit těm strašným věcem, které teď Putin ve světě dělá," vysvětluje.

Americká Demokratická strana, jejíž kandidátka Hillary Clintonová v prezidentských volbách neuspěla, by podle něj nyní měla zaujmout co nejjednoznačnější postoj. A to nejen k Trumpově politice vůči Rusku, ale obecně k jeho výkonu funkce amerického prezidenta.

Oba tábory rozdělené Ameriky – demokraté i republikáni – by se však podle něj měly v některých otázkách dokázat shodnout. Jednou z nich je podpora výdajů na opravu amerických dálnic, letišť a další infrastruktury. To v kampani prosazovali jak Trump, tak Clintonová.

I na realitním magnátovi přitom Eisen nachází několik málo důvodů k optimismu: "V životě měl úspěchy a těch nemůžete dosáhnout, když se chováte jako naprostý maniak. Takže nezbývá než doufat, že v úřadě prezidenta ukáže svou lepší stránku, než jaká byla vidět v kampani."

"Musíte zvýšit vojenské výdaje, v tom měl Trump pravdu"

Nově zvolený americký prezident v kampani opakovaně zpochybnil Severoatlantickou alianci i další americké spojenecké závazky.

U otázky, zda by se Česko a další země ve střední Evropě měly příchodu Trumpa bát, ale Eisen připomíná, že budoucí Trumpův viceprezident Mike Pence je pevným zastáncem silných transatlantických vztahů. A stejný názor má většina republikánů i demokratů v Kongresu.

"Trump měl navíc v jedné konkrétní věci pravdu, i když to říkal dost podivně: opravdu musíte zvýšit své vojenské výdaje, aby dosáhly domluvené výše 2 procent hrubého domácího produktu. To je prostě potřeba, a i když to Trump říkal velmi tvrdě, měl pravdu," domnívá se americký diplomat.

Česká kuchyně v Bílém domě

Eisen říká, že se mu okamžitě po Trumpově zvolení vybavil i Václav Havel. "Jednou mi řekl, že v politice si musíte zachovat smysl pro humor. A to je potřeba i teď. Trumpovy děti jsou napůl Češi, takže s nimi do Bílého domu přijde i česká kuchyně. A větší porozumění pro americko-české vztahy, než má Trump," uvedl bývalý velvyslanec ohledně budoucnosti česko-amerických vztahů.

Podle Eisena je ale nejdůležitější fakt, že Spojené státy a Evropa za posledních sto let překonaly nesmírně složité překážky. "Dnešek je mimořádně těžkým dnem, ale na výzvy obvykle odpovídáme tak, že pracujeme dvojnásob usilovně. Díky tomu jsme v minulosti zvládli i mnohem těžší výzvy, než je tato," zakončil optimisticky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

V Chorvatsku identifikovali ženu nalezenou se ztrátou paměti, je to Slovenka

Chorvatská policie ve středu oznámila, že identifikovala ženu nalezenou před deseti dny v odlehlé části ostrova Krk. Podle ní se jedná o 57letou Slovenku. Záhada kolem totožnosti ženy, která si nepamatovala, kdo je ani odkud pochází, zaměstnávala v uplynulých dnech chorvatská i světová média.

Policie před týdnem zveřejnila ženinu fotografii a požádala o pomoc s její identifikací. Nalezena byla na největším chorvatském ostrově 12. září se známkami zranění, které ovšem podle kriminalistů nebylo důsledkem trestného činu. Poté byla ve "stabilním stavu" převezena do nemocnice v Rijece.

Podle chorvatských médií s úřady komunikovala "dokonalou angličtinou". Nebyla ale schopna uvést své jméno a neměla u sebe jakýkoliv doklad totožnosti ani mobilní telefon. Noc před nalezením strávila na skále poblíž pobřeží, byla "vyčerpaná a dezorientovaná", uvedli místní záchranáři.

Z Chorvatska i ciziny se sešlo několik desítek tipů, které chorvatští policisté jeden po druhém prověřovali. Hypotézu, že se jedná o slovenskou občanku na dovolené v Chorvatsku, nakonec potvrdily slovenské úřady. Chorvatská policie dále oznámila, že nadále pracuje na zjištění toho, co nálezu ženy se ztrátou paměti předcházelo.

Rozhodující tip podle deníku Jutarnji list přišel od uživatele sociální sítě Reddit, jenž snímek ženy nahrál do programu Pim Eyes, který umí na internetu rozpoznat fotografie podobné té, kterou je potřeba identifikovat. Shodu se zveřejněným snímkem ženy program nalezl se sedm let starou fotografií v jedné restauraci v Los Angeles. Právě ve Spojených státech údajně žena do roku 2015 žila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy