Havaroval tanker. Ropa ohrožuje Norsko

rst, ČTK
13. 1. 2007 11:42
Oslo - Několik set tun ropy ohrožuje norské pobřeží poté, co se v jeho blízkosti v noci na dnešek rozlomil kyperský ropný tanker Server.
Norská vlajka.
Norská vlajka. | Foto: Aktuálně.cz

Podle dostupných zpráv zatím do volného moře severně od západonorského přístavu Bergen uniklo asi 300 tun ropy, tedy přibližně polovina nákladu havarovaného plavidla.

Tanker Server se dostal do potíží poté, co v bouři a silném větru najel na mělčinu. Kromě 585 tun ropy, kterou přepravoval, vezl tanker i 72 tun nafty pro pohon svých vlastních motorů.

"Katastrofa je již skutečností," komentoval vývoj pro norský deník Dagbladet vedoucí záchranných prací Per Odd Krystad.

Podle záchranářů se dnes ráno zadní odlomená část tankeru již potopila. Mnoho dílů vraku pluje po hladině kolem místa neštěstí, což představuje velké nebezpečí pro lodě plující kolem.

Na Serveru, jehož délka činila 180 metrů, plulo celkem 25 členů posádky. Nikdo však při nehodě nebyl zraněn.

Cílem tankeru Server měl být severoruský Murmansk. Záchranné práce nadále komplikuje špatné počasí v oblasti. Přesné příčiny nájezdu Serveru na mělčinu nejsou prozatím známy.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy