Fotografie ukazují, jak hurikán potopil havajský ostrov. Žili na něm ohrožení tuleni

Adéla Očenášková Denis Chripák Adéla Očenášková, Denis Chripák
25. 10. 2018 21:04
Hurikán Walaka v říjnu zdevastoval Východní ostrov na americké Havaji, který prakticky celý skončil pod vodní hladinou.

načítám grafiku

Honolulu - Havajské ostrovy jsou od října chudší o část svého území. Hurikán Walaka potopil téměř celý Východní ostrov, na kterém žily hned dva druhy ohrožených mořských živočichů.

Jeden kilometr dlouhý a 120 metrů široký ostrov neodolal silnému větru a bouřím, které s sebou hurikán na začátku tohoto měsíce přinesl. Šlo o jeden z vůbec nejsilnějších hurikánů, které kdy Tichý oceán zasáhly. V jednu chvíli dosáhl nejvyšší kategorie na pětistupňové hurikánové škále.

Zkáza Východního ostrova je nejlépe vidět na satelitních snímcích, které zveřejnil americký Úřad na ochranu ryb a divoké zvěře. Území spadalo pod Mořský národní památník Papahanaumokuakea umístěný na seznamu světového dědictví UNESCO. Jde o největší chráněnou mořskou oblast na světě, která se rozprostírá právě kolem severozápadních Havajských ostrovů.

„Ach můj bože, je to pryč,“ popisuje klimatolog z Univerzity na Havaji a Manoe Chip Fletcher své pocity z momentu, kdy se dozvěděl o potopení ostrova. Sám Fletcher místo navštívil letos v červenci. Už tehdy varoval, že ostrov může kvůli stoupající hladině moře skončit pod vodou během několika desítek let, možná měsíců. Hurikán ale celý proces mnohonásobně urychlil.

Úřady krátce před příchodem hurikánu evakuovaly z ostrova sedm výzkumníků, kteří tam zkoumali tuleně havajské a karety obrovské. Oba druhy živočichů ostrov dlouhodobě obývaly. Podle biologa Charlese Littnana z americké Národní správy oceánů a atmosféry (NOAA) se sice většina zvířat před úderem hurikánu stihla z ostrova stáhnout, podle úřadů ale nelze stoprocentně určit, kolik tuleňů a mořských želv v důsledku ponoření ostrova zahynulo.

„Bez pochyb šlo o nejdůležitější ostrůvek pro hnízdění mořských želv,“ citoval zpravodajský server USA Today Littnana. NOAA odhaduje, že se okolo devatenácti procent želvích vajec nestihlo před příchodem hurikánu vylíhnout.

Na Východním ostrově, jehož rozloha činila 0,045 kilometru čtverečních, žilo 96 procent všech karet obrovských na Havaji. Ještě horší je situace s tuleni havajskými. Na světě jich existuje už jen okolo 1 400 kusů, jde o nejohroženější druh ploutvonožců na planetě. Už nyní čelí úbytku právě kvůli stoupající hladině moří.

Na ni jakožto hrozbu pro ostrovy upozorňují odborníci dlouhodobě. Hurikány mají být navíc v dalších letech kvůli změně klimatu ještě silnější a častější.

„Tato událost nás staví tváří v tvář tomu, jak by mohla vypadat budoucnost,“ dodává Littnan pro americký server The Huffington Post.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Při požáru uprchlického tábora v Jemenu zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 170 se zranilo při nedělním požáru zařízení pro uprchlíky v jemenském hlavním městě Saná. Mezi oběťmi jsou migranti i zaměstnanci, počet obětí by ještě mohl stoupnout. Příčiny požáru nejsou zatím zřejmé, uvedla Carmela Godeauová z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). O neštěstí informovaly agentury Reuters a AP.

V budově, která hořela, bylo přibližně 700 lidí, uvedla agentura AP. Více než 90 lidí je zraněno velmi vážně a jsou v péči pracovníků IOM, která v místě také rozdává potraviny. Více než šest let trvající konflikt v Jemenu zapříčinil, že 80 procent obyvatelstva je závislého na humanitární pomoci, připomíná Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy