reklama
 
 

Havajské ostrovy zasáhlo mohutné zemětřesení o síle 6,9 stupně, žádné oběti úřady nehlásí

Aktualizováno 5. 5. 2018 11:36
Na Havaji vybuchla sopka. Láva podle místních tryská desítky metrů vysoko | Video: Reuters
Epicentrum otřesů bylo zaznamenáno u jižního svahu sopky Kilauea na ostrově Havaj, která ve čtvrtek chrlila lávu.

Honolulu - Havajské ostrovy zasáhla v pátek dvě zemětřesení, z nichž to druhé, silnější, dosáhlo intenzity 6,9 stupně. Informovala o tom v noci na sobotu americká geologická služba USGS.

Havajský guvernér David Ige vyhlásil stav nouze, aby mohl uvolnit dodatečné federální finanční prostředky na vypořádání se s následky pohromy. Podle úřadů nejsou hlášeny žádné oběti, ale řada domů byla srovnána se zemí.

Epicentrum otřesů bylo zaznamenáno u jižního svahu sopky Kilauea na ostrově Havaj, která ve čtvrtek chrlila lávu a přiměla úřady evakuovat z jejího bezprostředního okolí stovky lidí.

Středisko pro varování před cunami v Tichomoří (PTWC) uvedlo, že zemětřesení po pátečním poledni místního času bylo dost silné pro vzedmutí vlny cunami. Před hrozbou jejího vzniku ale nevarovalo.

První zemětřesení, které ostrovy zasáhlo před polednem místního času, dosáhlo síly 5,4 stupně. Podle USGS zasáhly záchvěvy prakticky stejná místa jako v roce 1975, kdy při zemětřesení o síle 7,1 stupně přišli dva lidé o život a 28 jich utrpělo zranění.

Erupce vulkánu přinutila ve čtvrtek k evakuaci okolo 1700 lidí z jižní části ostrova Havaj. Proud lávy začal téct do obydlené oblasti největšího havajského ostrova.

Sopka Kilauea na ostrově Havaj, který je znám i jako Velký ostrov, je vysoká 1200 metrů a je jedním z nejaktivnějších vulkánů na světě. Aktivitu vykazuje prakticky nepřetržitě od roku 1983, v 90. letech láva z této sopky zničila na 200 domů.

Havaj je jedním z 50 států USA a leží v Tichém oceánu. Na souostroví žije 1,4 milionu obyvatel. Na 400 tisíc z nich bydlí v hlavním městě Honolulu, které leží na ostrově Oahu.

autor: ČTK | 5. 5. 2018 6:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama