Havajská sopka Kilauea sílí, z domovů prchají další lidé. Podle vědců hrozí masivní únik magmatu

ČTK ČTK
14. 5. 2018 11:01
Aktivita sopky Kilauea na ostrově Havaj nabírá na síle, odejít do bezpečí proto musejí další stovky lidí. Láva dosud zničila 40 domů a dalších staveb, napsala v pondělí agentura AP. Americká geologická služba USGS ohlásila nové pukliny, ze kterých vychází žhavé magma. Celkem úřady evidují 18 puklin, láva vychází ze 17 z nich. "Vznik puklin v uplynulých dnech nijak nemění celkový pohled a obavy," řekl Steve Brantley z USGS. Vznik puklin, deformace povrchu a četný únik sopečných plynů podle něj potvrzují, že erupce budou velmi pravděpodobně pokračovat. Podle odborníků navíc hrozí nečekaný masivní únik magmatu. Své domovy dosud muselo opustit 2000 obyvatel z osady Leilani Estates a okolí.
Keith Brock natočil tryskající lávu u svého domu | Video: Reuters/Keith Brock
 

Právě se děje

před 52 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy