Havaj zasáhly vlny tsunami, Kanadu zemětřesení

Reuters ČTK Reuters, ČTK
28. 10. 2012 13:57
Zemětřesení mělo sílu 7,7 stupně, vlny tsunami měřily zhruba jeden metr
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vancouver (Kanada) - Přívalová vlna na Havajských ostrovech se v neděli stala nejsledovanějším následkem silného zemětřesení o síle 7,7 stupně, které v sobotu večer místního času zasáhlo jihozápadní Kanadu.

Přímo v epicentru nevyvolaly otřesy o síle 7,7 stupňů Richterovy stupnice žádné škody, hlášena nejsou ani zranění lidí. Asi metrová vlna tsunami dorazila na Havajské ostrovy dnes dopoledne SELČ, o škodách zatím nejsou informace.

Epicentrum bylo asi 200 kilometrů jižně od přístavního města Prince Rupert. Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce zhruba deset kilometrů, informovala americká geologická služba USGS.

Otřesy byly zaznamenány v sobotu v 20:04 tamního času (dnes 04:04 SEČ) u Ostrovů královny Charlotty, na nichž žije dohromady asi 5000 lidí. Zatím nejsou hlášeny oběti nebo škody na majetku. Následné zemětřesení o několik minut později mělo sílu 5,8 stupně Richterovy stupnice.

Pacifické meteorologické středisko po zemětřesení vydalo varování před vlnou tsunami pro oblast Havajských ostrovů.  Havajský guvernér Neil Abercrombie vydal prohlášení, v němž varoval, že ohrožena mohou být veškerá místa na havajském pobřeží. Vlny tsunami dorazily k Havajským ostrovům v sobotu v noci (v neděli dopoledne SEČ).

První přívalová vlna ostrovy zasáhla v neděli dopoledne SEČ, byla vysoká přes jeden metr a zaznamenána byla ve městě Kahului na ostrově Maui.

Vzhledem k tomu, že - jak uvedli mimo jiné i místní geofyzici a meteorologové - vlny byly zatím menší, než jaké se očekávaly, tamější úřady posléze zmírnily varování před tsunami na pouhé upozornění.

Podle expertů není výška přívalové vlny pro míru ničivosti rozhodující, protože vlny tsunami jsou mnohem silnější než obvyklý příboj. Už metrová vlna tsunami může zatopit dva obytné bloky od pobřeží a zcela zlikvidovat zařízení přízemních prostor.

Honolulu: Chaos, sirény, dopravní nehody, evakuace

Po celém ostrově se rozezněly varovné sirény, v havajské metropoli Honolulu zavládl dopravní chaos. Motoristé se nahrnuli k čerpacím stanicím, aby doplnili zásoby, policie zaznamenala zvýšený počet dopravních nehod.

Evakuace se podle odhadu agentury AP dotkla asi 120 tisíc lidí.

Havajská kina zastavila promítání, lidé byli tlampači vyzýváni, aby se urychleně vrátili do svých domovů. V hotelích u proslulé havajské pláže Waikiki dostali hosté doporučení, aby se přesunuli nejméně do třetího či čtvrtého poschodí.

Tsunami? Ne, škody napáchaly dopravní nehody

Meteorologická služba později varování před tsunami snížila na pouhé upozornění. Protože už nehrozilo vážnější nebezpečí, mohli se evakuovaní lidé vrátit do svých domovů. Největší škody tak způsobilo několik vážných dopravních nehod, k nimž při útěku lidí před očekávaným náporem vody došlo.

Původně vydané varování pro poloostrov Aljašku a západní kanadské pobřeží bylo odvoláno, upozornění před vyššími vlnami ale úřady vydaly pro pobřežní oblasti amerických států Kalifornie a Oregon.

Zemětřesení na západě Kanady jsou poměrně častá. V srpnu zasáhlo zemětřesení o síle 5,6 stupně Richterovy škály jihozápadní pobřeží Kanady. Loni v září udeřilo nedaleko Vancouveru zemětřesení o síle 6,7 stupně. Otřesy však nezpůsobily vážnější materiální škody.

 

Právě se děje

Další zprávy