Havaj zasáhla tropická bouře, tisíce rodin jsou bez proudu

ČTK ČTK
9. 8. 2014 9:17
Hurikán Julio, který měl nad tichomořské ostrovy dorazit v neděli, zeslábl a pevninu nejspíš mine.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Honolulu (USA) - Havaj se vzpamatovává z následků tropické bouře Iselle, která k těmto tichomořským ostrovům dorazila v pátek a přinesla s sebou přívalové srážky, silný vítr a vysoké vlny.

Přes 21 000 domácností je stále bez proudu a lidé odklízejí popadané stromy a bahno, napsala agentura AP. Hurikán Julio, který by měl k Havaji dorazit v neděli, podle meteorologů souostroví nejspíš mine.

Úřady v sobotu odvolaly varování před tropickou bouří, stále ale naléhají na obyvatele, aby byli připraveni znovu opustit své domovy, pokud by pevninu zasáhl hurikán Julio.

Druhý hurikán by měl pevninu minout

Hurikán, který doprovází vítr o rychlosti kolem 155 kilometrů v hodině, v pátek zeslábl a nyní se nachází asi 1400 východně od hlavního města Honolulu. Podle meteorologů by měl Havaj těsně minout, jeho dráha se ale ještě může změnit.

Hurikán Julio zřejmě čeká podobný vývoj jako Iselle. Také tato bouře měla původně sílu hurikánu, ale před příchodem na Havaj postupně slábla a nad pevninou už neměl vítr tak ničivou sílu - jeho rychlost byla kolem 80 kilometrů v hodině.

Bouře nejvíce zasáhla největší ostrov Havaj, přešla ale přes jeho nejméně obydlené části. Silný déšť a vítr bouře přinesla i na menší ostrovy Oahu a Maui. Hurikány nebo silné tropické bouře zasáhly Havaj od roku 1950 pouze třikrát. Naposledy to bylo v roce 1992, kdy hurikán Iniki zabil šest lidí a zničil na 1400 domů.

 

Právě se děje

Další zprávy