Neobnovíme drsné výslechy zadržených, slíbila kandidátka na šéfku CIA

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2018 17:58
Prozatímní ředitelka CIA vzbuzuje v řadě senátorů obavy kvůli svému působení v tajné věznici v Thajsku.
Kandidátka na šéfku CIA Gina Haspelová.
Kandidátka na šéfku CIA Gina Haspelová. | Foto: Reuters

Washington - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) neobnoví kritizovaný program zadržování ani drsné výslechové metody praktikované po atentátech z 11. září 2001. Prohlásila to kandidátka na šéfku CIA Gina Haspelová ve výboru pro tajné služby Senátu USA.

Prozatímní ředitelka CIA vzbuzuje v řadě senátorů obavy kvůli své roli v rámci tohoto programu, kdy mimo jiné řídila i jednu z tajných věznic používajících metody označované odpůrci za mučení.

"Chápu, že spousta lidí v celé zemi chce znát můj osobní pohled na někdejší program zadržování a vyslýchání. Poté, co jsem sloužila v oné překotné době, dávám vám svůj osobní příslib, jasně a bez výhrad, že pod mým vedením CIAneobnoví takový program zadržování a výslechů," řekla senátorům Haspelová.

Ženu, která v CIA slouží již 33 let, si prezident Donald Trump vybral do čela této tajné služby jako nástupkyni Mika Pompea, jehož přesunul do funkce ministra zahraničí a od jehož odchodu Haspelová CIA provizorně vede. Haspelovou musí do funkce potvrdit Senát, kde mají Trumpovi republikáni těsnou většinu 51 hlasů ku 49 a její osud není podle amerických médií zdaleka jistý.

Právě pochybnosti ohledně toho, zda a jak se může minulost šéfky tajné věznice v Thajsku promítnout do budoucího fungování CIA, mohou mnohé senátory přesvědčit v otázce případné podpory Haspelové. Zvláště část demokratů dává najevo, že pouhé ujišťování o záměrech nevrátit se k praktikám minulosti jim nestačí.

"Nikdo by neměl dostat zelenou jen proto, že respektuje zákon," podotkl demokratický senátor Mark Warner, že kontroverzní metody používané v minulosti v tajných věznicích CIA po světě jsou dnes nelegální. Haspelová by podle něj měla být schopna senátorům i veřejnost upřímně přiblížit roli, kterou v minulosti hrála v programu, který "není v souladu s americkými hodnotami".

Její příslib zabránit jakékoli snaze o návrat tvrdých metod je přitom v rozporu s Trumpovou předvolební rétorikou, kdy sliboval rázný postup vůči teroristům s tím, že znovu povolí takzvaný waterboarding neboli simulované topení. Od svého nástupu do úřadu se však o tomto tématu nezmínil.

Sám prezident dal v úterý na twitteru najevo svou trvající podporu pro Haspelovou, která se v případě potvrzení Senátem může stát první ženou v čele CIA. "Je to žena, která byla lídrem, kamkoli přišla. CIA chce, aby ji vedla směrem k zářné a slavné budoucnosti Ameriky!" napsal prezident.

Prozatímní šéfky CIA se zastal také předseda senátního výboru pro tajné služby Richard Burr. "Není nepochyb, že prezident vybral v 70leté historii služby (CIA) tu nejkvalifikovanější osobu," řekl Burr. Dodal, že Haspelová během své více než třicetileté kariéry u CIA jednala vždy morálně, eticky a ve shodě se zákony.

Haspelová také přislíbila, že hodlá úzce spolupracovat se senátním výborem, který dohlíží na fungování CIA. Chtěla by rovněž v zahraničí nasadit více lidí do terénu a prohloubit spolupráci s americkými spojenci.

Senátorům Haspelová rovněž řekla, že Spojené státy se musí více zaměřit na chování Číny, která se podle ní otevřeně snaží krást americkou technologii. Americké úřady a také Kongres v této věci podnikly řadu kroků, aby vybraným čínským firmám zabránily v přístupu na americký trh s jejich produkty, které mohou být zneužity ke krádežím duševního vlastnictví či technologické špionáži.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy