Hanba! Chceme do EU, volala ukrajinská opozice

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2013 7:20
Chtějí konec prezidenta Janukovyče kvůli jeho nepodepsání dohody o přidružení k Unii.
Demonstranti podporující vstup Ukrajiny do EU svítí na náměstí v Kyjevě mobily nad hlavou.
Demonstranti podporující vstup Ukrajiny do EU svítí na náměstí v Kyjevě mobily nad hlavou. | Foto: Reuters

Kyjev - Předáci ukrajinské opozice na páteční demonstraci v Kyjevě vyzvali k odstoupení či odvolání prezidenta Viktora Janukovyče za to, že odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii. Dav, který policie odhadovala na 10 000 lidí, podle agentury AFP odpovídal skandováním "Hanba!" a "Revoluce!"

"Požadujeme vypsání voleb před rokem 2015," prohlásil Arsenij Jaceňuk, blízký spolupracovník vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

"Sabotáž podpisu dohody je velezradou! Uděláme vše, abychom režim svrhli! Kvůli tomu je nutné, abychom se sjednotili," zdůraznil někdejší boxerský šampión Vitalij Kličko, který se chystá kandidovat na hlavu státu. "Ukradli nám naději, že budeme žít v moderní evropské zemi, že porazíme korupci a že u soudů zavládne spravedlnost," dodal.

Náměstí nezávislosti, kam přívrženci opozice a unie zamířili za zvuků populární písně "Nevzdám se bez boje", obklopily nejméně dvě tisícovky příslušníků speciální pořádkové jednotky Berkut "v plné zbroji". Podle policejního komuniké měly policejní kordóny, obklopující náměstí, zabránit demonstrantům v narušení dopravy.

Nad ránem - kolem 4:30 místního času (3:30 SEČ) - pak ukrajinská policie tvrdě zakročila proti zhruba 400 demonstrantům, kteří v centru Kyjeva zůstali po pátečním masovém protestu. Pořádkové síly použily slzný plyn a dav rozháněla i údery obušků. Zásah si podle agentury AP vyžádal mnoho zraněných.

"Bylo to strašné. Vedli jsme klidnou demonstraci a oni nás napadli," řekla jedna z účastnic akce. "Házeli s námi jak s odpadky," dodala. Na náměstí dorazily sanitky. Mnoho demonstrantů utrpělo krvavé rány na hlavě nebo na rukou.

Dostali Janukovičovi demonstranti zaplaceno?

Ještě dříve se poblíž odehrála jiná, provládní demonstrace, na kterou podle agentury Interfax přišlo více než 10 000 Janukovyčových přívrženců.

Oba tábory v Kyjevě demonstrovaly ve znamení modré a zlaté či modré a žluté, tedy unijních a ukrajinských barev, současně však předváděly jazykové a kulturní rozdělení mezi prounijním západem a ruskojazyčným východem země.

"Jsem optimista. Ležíme hned vedle Evropy a za dva roky budeme mít volby. Dříve či později bude integrace nevyhnutelná," řekl agentuře Reuters sedmadvacetiletý Roman Daščakskij. "Kdybychom (dohodu s EU) podepsali, otevřeli bychom naše hranice a zabili naše vlastní továrny," naopak argumentoval poslanec Anatolij Blizňuk z Janukovyčovy Strany regionů.

Ačkoli se obě demonstrace sešly blízko sebe, k potyčkám mezi oběma tábory nedošlo. Ale podle místních médií "sportovci", jak se přezdívá rváčům prosazujícím vládní názory pěstmi na ulici, zmlátili pět novinářů.

Kolovaly sice pověsti, že za přítomnost na provládní demonstraci dostali její účastníci zaplaceno, což bývá na Ukrajině častým jevem, ale tuto informaci se Reuters nepodařilo ověřit, protože se zpravodajem nikdo nechtěl hovořit.

"Ukrajina je Evropa!"

Přívrženci opozice se podle agentury AFP chytili za ruce, aby z Náměstí nezávislosti vytvořili symbolický živý řetěz, spojující jejich zemi s EU. Mávali také ukrajinskými a unijními vlajkami a skandovali "Ukrajina je Evropa!".

V největším městě západní Ukrajiny, Lvovu, se do "unijního řetězu" podle organizátorů zapojilo na 20 000 lidí. "Znamená to, že největší část Ukrajinců chce integraci s EU," řekl jeden z demonstrantů, student Andrej Gricjuk.

Ukrajinské vedení změnilo názor na asociační dohodu minulý týden, prý kvůli nátlaku Ruska. Janukovyč svůj obrat vysvětloval špatným stavem ukrajinské ekonomiky a údajně nedostatečnými přísliby pomoci ze strany EU.

Jaceňuk obvinil Janukovyče, že "zaprodal vlast, aby si koupil místo ukrajinského gubernátora v ruském impériu", protože "není složité pochopit, že v této hře vyhrál prezident Putin a Západ prohrál".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy