Hamásu padají rakety na vlastní lidi, tvrdí Izrael po zveřejnění videa

Reuters Reuters, Twitter/IDF
17. 5. 2021 12:19
Palestinské radikální hnutí Hamás odpálilo z Pásma Gazy během týdne na Izrael přes tři tisíce raket. Ozbrojené síly židovského státu tvrdí, že téměř pět set z nich nepřelétlo hranici a spadlo ještě v Gaze. Jako důkaz, že Hamásu rakety selhávají, zveřejnily záběr z dronu. Je na něm vidět výbuch rakety jen pár desítek metrů od místa vypuštění. Podporovatelé Palestinců to považují za mediální mlžení.
Záběr z izraelského dronu, který má dokazovat, že rakety Hamásu často nedoletí za hranice Pásma Gazy. | Video: Twitter/IDF, Reuters

Samotný Izrael zaútočil během týdne více než tisíckrát. Starosta Gazy Jahjá Sarrádž řekl, že nálety způsobují rozsáhlé hmotné škody. Jediné elektrárně na tomto palestinském území podle něj dochází palivo. Už nyní se přerušují dodávky elektřiny denně i na 12 hodin, voda z vodovodního řadu není pitná.

Izrael tvrdí, že za nedostatek elektřiny a vody v Pásmu Gazy může především Hamás. Jeho rakety nedosáhly svého cíle a místo toho vyřadily tři elektrická vedení směřující z Izraele na palestinské území. To vedlo k přerušení elektřiny pro čtvrt milionu lidí.

Hamas podle zástupce izraelských bezpečnostních služeb také přesměroval palivo určené pro odsolovací závod v Gaze pro raketové útoky. Právě odsolovací zařízení zajišťuje obyvatelům Gazy pitnou vodu. "Nyní 250 000 obyvatel v Beit Lahiya v Gaze nemá vodu kvůli rozhodnutí Hamásu," řekl deníku Jeruslaem Post zdroj z izraelských bezpečnostních sil. Palestinští zdravotníci varovali, že nedostatek elektřiny a tekoucí vody by mohl vážně ovlivnit křehký systém zdravotní péče v Gaze.

Vzájemné ostřelování Izraele a Hamásu trvá už týden a vyžádalo si více než dvě stě obětí. Podle palestinských zdravotníků zemřelo v Pásmu Gazy k nedělnímu večeru 197 lidí, včetně desítek žen a nezletilých, a na 1200 další lidí tam bylo zraněno. V Izraeli podle vládních údajů zemřelo deset lidí, mezi nimi dvě děti.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Dálnice D11 u Prahy bude uzavřená kvůli komplikacím při demolici mostu až do rána

Kvůli komplikacím při demolici mostu přes D11 u Prahy se zpozdí zprovoznění komunikace avizované dříve na 18:00. Podle Národního dopravního informačního centra (NDIC) se provoz na dálnici obnoví až v pondělí ráno. Práce na bourání mostu ztěžuje velké množství výztuže, která nebyla zanesena v dokumentaci, a dělníci o ní tedy nevěděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy