Hamás zrušil příměří s Izraelem. Začne opět válka?

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters, Red Zah, man
18. 12. 2008 19:03
Klid zbraní mezi oběma stranami oficiálně trval od června letošního roku
Člen Hamásu na demonstraci v Gaze.
Člen Hamásu na demonstraci v Gaze. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Palestinské hnutí Hamás dnes ukončilo půl roku trvající příměří s Izraelem.

Jeho mluvčí oznámil, že dohodu o klidu zbraní ode dneška považuje Hamás za neplatnou.

"Klid, který zavládl 19.června díky egyptskému vyjednávání, vypršel dnes 19.prosince. Náš nepřítel nedostál svým závazkům," prohlásil podle agentury Reuters představitel Hamásu Ajmán Tahá.

Palestinci si stěžují na to, že izraelská armáda blokuje přísun potravin a humanitární pomoci do pásma Gazy.

Hamás ovládá pásmo Gazy, zatímco Západní břeh Jordánu má pod kontrolou hnutí Fatáh. Zatím není jasné, zda vypovězení dohody znamená, že hnutí po dlouhé pauze znovu začne vysílat atentátníky do izraelských měst. 

Odpoledne už jeho členové vyslali jedenáct raket kasám na izraelské území. Izrael dopředu s vypovězením příměří počítal a už ve středu bombardoval v Gaze místo, odkud radikálové rakety vystřelují.

Ozbrojenci Hamásu v ulicích Gazy.
Ozbrojenci Hamásu v ulicích Gazy. | Foto: Reuters

Organizace dosud oficiálně neuznala právo Izraele na existenci a v programu má vytvoření palestinského státu i s územím, které dnes kontroluje Izrael.

Politici židovského státu s Hamásem odmítají vyjednávat o míru. V posledních dvou letech nicméně výrazně ubylo sebevražedných atentátů v Izraeli.

Jeho obyvatelé to dávají do souvislosti s dokončením bezpečnostní bariéry kolem západního břehu Jordánu a také s tím, že Hamas má po vítězných volbách v roce 2006 vládní odpovědnost a nechce riskovat mohutnou izraelskou pozemní invazi do Gazy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy