Hamas zacházel se Šalitem tvrdě, říká jeho otec

ČTK ČTK
20. 10. 2011 23:48
Gilad Šalit 2000 dnů neviděl slunce
Gilad Šalit telefonuje svým rodičům.
Gilad Šalit telefonuje svým rodičům. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Věznitelé z palestinského radikálního hnutí Hamas zacházeli se synem během jeho pětiletého zajetí v Gaze "tvrdě", řekl novinářům otec vojáka Gilada Šalita. Ten se v úterý vrátil do Izraele výměnou za tisícovku palestinských vězňů, z nichž Izrael téhož dne propustil první skupinu 477 trestanců.

Zakrátko po svém únosu v červnu 2006 prý také zajatý voják slyšel v těsné blízkosti místa, kde byl držen, izraelské vojáky při pátrací a odvetné operaci.

Během zajetí v Gaze jeho syn "zažil kruté věci", řekl ve čtvrtek večer Noam Šalit novinářům v obci Micpe Hila, kam se osvobozený voják vrátil do rodného domu. Otcovy nekonkrétní výroky byly prvními komentáři ohledně toho, jak se s jeho synem v zajetí zacházelo.

2000 dnů bez slunce

Na záběrech z Šalitova návratu domů bylo jasně vidět, že je voják vyhublý, bledý a vyčerpaný. Izraelší lékaři po prvních vyšetřeních konstatovali, že vykazuje známky podvýživy a nedostatku slunečního světla.

"S ohledem na noční můry, které zažil, je v dobrém stavu," řekl Noam Šalit. "Musí se adaptovat po téměř 2000 dnech v izolaci bez slunečního svitu," citovala ho AP.

Noam Šalit podle ní řekl, že jeho syn trpí podvýživou a zraněními způsobenými šrapnely. Ta očividně utrpěl během svého zajetí a nebyla prý patřičně ošetřena.

Mučen, či ne?

Bojovník Zuhajr Kajsí z palestinské militantní skupiny, která Šalita v roce 2006 zajala, řekl listu Al-Haját, že se zajatcem bylo zacházeno dobře. "Nebyl vystaven psychickému ani fyzickému mučení," prohlásil Kajsí.

Noam Šalit ale jeho tvrzení odmítl. "Vytrpěl si tvrdé věci, zvláště na začátku zajetí," řekl, odmítl ale uvést podrobnosti. "Doufám, že se brzy vrátí k normálnímu životu."

Tři dny po Šalitově únosu 25. června 2006 spustila izraelská armáda rozsáhlou pětiměsíční ofenzivu v pásmu Gazy, která si vyžádala přes 400 mrtvých Palestinců, a Izrael vyhlásil sérii sankcí proti pásmu Gazy.

"(Gilad) věděl o probíhající operaci a o všem, co se dělo," vyprávěl dnes Noam Šalit novinářům. "Byl blízko tomu všemu, doléhal k němu hřmot bojů. Myslím, že nebylo zrovna příjemné nacházet se v situaci, kdy (izraelské stíhačky) F-15 a F-16 přelétávají člověku nad hlavou a bombardují všechno, co se pohne."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy