Hamás v Gaze postavil podzemní město. Systém tajných tunelů odolal i bombardování

Martin Novák Martin Novák
21. 5. 2021 14:18
Po jedenácti dnech palby zavládlo v Izraeli a Pásmu Gazy příměří. Vyjednali jej Egypťané a podle posledních zpráv se dodržuje. Hamás a Islámský džihád přestaly odpalovat rakety na území židovského státu, izraelská armáda ukončila bombardování. Přestala i s nálety na takzvané gazánské metro, které využívají teroristé z Hamásu.
Izraelská armáda se snaží přesvědčit důkazy, že Hamás ukrývá rakety mířící na židovský stát v budovách, ve kterých žijí obyčejní Palestinci. | Video: Twitter/Israel Defense Forces

Termín označuje rozvětvený systém podzemních tunelů, které vybudovali členové Hamásu za posledních čtrnáct let. Tedy od roku 2007, kdy převzali politickou kontrolu nad pásmem.

Jedná se o stovky kilometrů chodeb a bunkrů, spojujících různé části Gazy, ale ústících i do Izraele a Egypta. Některé části jsou obložené betonovými bloky, jsou v nich světla, klimatizace, zásoby potravin a vody.

Původně tunely sloužily k pašování různého zboží a zbraní z Egypta a Izraele, ale nyní je Hamás používá také jako sklady zbraní či munice nebo jako úkryty pro své členy, hledané Izraelem a lokalizovatelné moderními technologiemi na povrchu. Ozbrojenci Hamásu se tunely přesouvají z jednoho místa na druhé. Hnutí tak vybudovalo jakési vlastní podzemní město.

Deník Aktuálně.cz oslovil izraelského experta na terorismus a válečnou strategii Boaze Ganora, který působí jako poradce v izraelské armádě a je ředitelem Mezinárodního institutu pro boj s terorismem v izraelském městě Herzlija. Podle něj bombardování během jedenácti dní konfliktu způsobilo "metru" určité škody, ale k jeho zničení je daleko.

"Izrael v současné době není schopen tento obrovský systém tunelů zničit. Hamás namísto budování civilní infrastruktury v Gaze financuje tyto vojenské bunkry, které staví cíleně pod budovami, jako jsou nemocnice, školy a další civilní objekty. Vědí, že kdyby tam Izrael zaútočil, znamenalo by to mnoho obětí mezi civilisty. Zničit toto "metro" je možné pouze velkou pozemní invazí," vysvětlil redakci Boaz Ganor.

Izraelci tvrdí, že systém tunelů je typickým příkladem vládnutí Hamásu. Místo aby islamistické hnutí zajistilo dvěma milionům obyvatel Gazy lepší zdravotnictví, školství, kanalizaci nebo silnice, utrácí peníze za tunely, ve kterých ukrývá zbraně a střelivo. Židovský stát to uvádí také jako důvod pozemní a námořní blokády pásma.

Jeden z předáků Hamásu Chálid Mišál řekl, že tunely buduje jeho hnutí na obranu, a ne kvůli tomu, že by chtělo útočit na Izrael. Pokud izraelští vojáci narazí na vyústění tunelu na své straně hranice, okamžitě ho odstřelí a zničí.

Soustava chodeb je rozvětvená, ale také nebezpečná. V roce 2016 se zřítily tunely na pětadvaceti místech, o rok později v šestnácti. Desítky lidí zůstaly zavalené.

"Metro" se snaží likvidovat nejen Izrael, ale také Egypt. Ten začal v roce 2009 stavět na patnáctikilometrové hranici bariéru, která zasahovala i do podzemí a měla Hamásu znemožnit pašování. Tunely začínaly v domech ve městě Rafáh v Gaze a končily v budovách na egyptské straně. Město Rafáh totiž bylo po podepsání izraelsko-egyptské mírové smlouvy v roce 1979 hranicí rozděleno na dvě části.

Egyptští vojáci také do objevených tunelů napouštěli vodu. Na hranici Egypt vybudoval pětikilometrové pásmo nikoho, které odděluje egyptské území od Pásma Gazy.

Video z Gazy: Kolem byl jen kouř a nic jsme neviděli

"Kolem bylo jen hodně kouře a nic jsme neviděli." Obyvatele Gazy probudilo letecké bombardování. (20. května 2021) | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy