Hamás nabízí Izraeli roční příměří

Martin Novák Martin Novák, Red Zah
15. 1. 2009 19:56
Po izraelském zásahu také vzplála hlavní budova OSN v Gaze
Medik odnáší zraněnou palestinskou dívku k ošetření. Město Džabalíja, Gaza.
Medik odnáší zraněnou palestinskou dívku k ošetření. Město Džabalíja, Gaza. | Foto: Reuters

Dubaj/Tel Aviv - Po třech týdnech izraelské ofenzívy v pásmu Gazy nabídlo hnutí Hamás prostřednictvím Egypta příměří. Mělo by roční platnost.

Hamás ale podle Egypťanů žádá, aby se izraelské jednotky nejpozději do týdne stáhly z pásma Gazy.

Izraelští vojáci dnes v pásmu Gazy zabili člena nejužšího vedení Hamásu v pásmu Gazy Saída Sijáma. Oznámila to agentura AFP. Sijám byl ve vládě Hamásu ministrem vnitra.

V Gaze také hořela hlavní budova OSN. Byla zasažena izraelskou dělostřeleckou palbou. Podle mluvčího OSN Chrise Gunnesse ji zasáhly tři vysoce hořlavé dělostřelecké granáty, které jsou podle všeho naplněné bílým fosforem. Humanitární organizace obvinily Izrael, že fosforové bomby v Gaze používá v rozporu s mezinárodním právem.

Izrael útočil během soboty také letadly a z moře
Izrael útočil během soboty také letadly a z moře | Foto: Reuters

Podle Human Rights Watch (HRW) je legální fosfor používat pro osvětlování území, kde se bojuje, nebo naopak k vytváření kouřové clony. Kvůli zkáze, kterou působí, ho však není možné používat v hustě obydlených územích.

Pracovníci Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) vzápětí oznámili, že přerušují své operace v Gaze. Podle Gunnesse se v centrále organizace v době útoku schovávaly před palbou stovky lidí. Izraelci tvrdí, že z domu stříleli ozbrojenci Hamásu.

Izrael využívání fosforových bomb v rozporu s mezinárodním právem odmítá, podle zpravodajů britského listu však povaha mnoha zranění v Gaze svědčí o opaku.

Izrael postupuje, Bin Ládin vyzval k džihádu

Izraelské jednotky mezitím dnes ráno postoupily do hustě osídlených čtvrtí města Gaza, ve kterém žije asi půl milionu obyvatel.

Palestinec se proplétá troskami domu zničeného při ostřelování města Gaza.
Palestinec se proplétá troskami domu zničeného při ostřelování města Gaza. | Foto: Reuters

Podle svědků tisíce lidí dnes ráno prchaly ze svých domů. V ulicích jsou izraelské tanky, nad městem létají vrtulníky.

Počet obětí dvacetidenní izraelské ofenzívy proti pozicím ozbrojených palestinských radikálů z hnutí Hamás v Gaze mezitím na palestinské straně přesáhl jeden tisíc. Tvrdí to palestinské ministerstvo zdravotnictví. Izraelci za stejnou dobu přišli o 13 lidí.

Vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin mezitím ve svém čerstvém vzkazu vyzval muslimy ke svaté válce (džihádu) s cílem vynutit si konec izraelských vojenských operací v Gaze.

"Bůh nás obdařil trpělivostí pokračovat na cestě džihádu dalších sedm let a pak ještě sedm a sedm let," prohlásil ve svém poselství nejhledanější terorista světa. "Otázkou je, zda dokáže Amerika proti nám vést válku ještě několik desetiletí? Zpráva a svědectví naznačují opak," dodal.

Autenticitu vzkazu, který je datován aktuálním měsícem islámského kalendáře a který se dnes objevil na internetových stránkách využívaných radikálními islamisty, zatím nebylo možné ověřit.

Nárůstu extremismu v celém regionu se v souvislosti s aktuálním vývojem obává i syrský prezident Bašád Asad: "Důsledky války jsou mnohem nebezpečnější než válka samotná, zaseje to semínka extremismu a teroru v celém regionu," prohlásil Asad v dnes odvysílaném rozhovoru pro BBC.

Rakety z Libanonu

Podruhé během jednoho týdne také ve středu na severní část Izraele dopadly rakety z libanonského území.

Palestinské děti s maketami raket během protestu proti izraelským útokům v Gaze v jednom z uprchlických táborů v Libanonu
Palestinské děti s maketami raket během protestu proti izraelským útokům v Gaze v jednom z uprchlických táborů v Libanonu | Foto: Reuters

Oznámila to izraelská televize s tím, že jde o tři rakety typu kaťuša, které dopadly do polí u města Kirjat Šmona. Oběti na životech nebo škody nejsou hlášeny.

Izraelské dělostřelectvo následně vyslalo osm dělostřeleckých granátů do míst, odkud byly rakety odpáleny.

Minulý týden odpálili ozbrojenci z Libanonu na židovský stát tři rakety. Jedna dopadla na obydlenou část města Naharíja nedaleko izraelsko-libanonské hranice.

Ačkoli se ani k jednomu z útoků nikdo nepřihlásil, podle Izraelců za nimi zřejmě stojí palestinské exilové skupiny, a nikoliv hnutí Hizballáh, které se s izraelskou armádou střetlo ve válce v létě roku 2006.

Velitel mírových sil OSN v Libanonu (UNIFIL), které v oblasti dohlížejí na dodržování příměří, podle agentury Reuters vyzval představitele libanonské a izraelské armády, aby se jejich jednotky zdržely vzájemné konfrontace.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy