Halliburton se přiznal, zničil důkazy o ropné havárii

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
26. 7. 2013 8:02
Americký koncern je připraven zaplatit vysokou pokutu.
19. června
19. června | Foto: Reuters

Washington - Halliburton se přiznal. Koncern, který se podílel na vrtných pracích u ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu, zničil důkazy o svém podílu na jedné z nejhorších ropných havárií v dějinách.

V noci na pátek to uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti. Zničeným důkazním materiálem byly výsledky počítačových simulací bezprostředně po katastrofě, které už nešlo znovu obnovit.

Koncern uvedl, že mu ministerstvo výměnou za doznání slíbilo, že v souvislosti s ekologickou katastrofou přestane usilovat o další trestní stíhání firmy.

Halliburton není na pranýři poprvé - jeho jméno je spojováno například s podivnými obchody v Iráku. Na titulní strany novin se dostal též kvůli svým vazbám na bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho, připomíná agentura DPA.

K výbuchu, při němž na plošině Deepwater Horizon u amerického pobřeží zahynulo jedenáct lidí, došlo v roce 2010.

Podle amerického resortu spravedlnosti je Halliburton ochoten zaplatit nejvyšší možnou pokutu. Dobrovolně už ze svých fondů uvolnil 55 milionů dolarů - dal je americké Národní nadaci pro ryby a přírodu (National Fish and Wildlife Foundation).

Halliburton se podílel například na přípravě směsi k ucpání díry, z níž měsíce unikalo do moře obrovské množství ropy.

Do vody se dostalo zhruba 4,9 milionu barelů ropy. Ta následně zamořila rozsáhlé části amerického pobřeží, včetně vzácných přírodních rezervací.

Americký koncern není první firmou, která přiznala vinu. Už dříve se doznal britský ropný gigant BP a jeho partner, společnost Transocean.

Firma BP poskytla miliardy na čistění břehů Mexického zálivu. Přesto ji žaluje nejen americká vláda, ale i vlády ostatních postižených zemí. Pokuty jdou do miliard dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy