Video: Hákové kříže mění v jídlo. Italský umělec bojuje proti neonacismu pomocí graffiti

Ondřej Houska Ondřej Houska
25. 8. 2018 14:00
V ulicích měst se na zdech občas objeví hákové kříže nebo jiné nacistické symboly, které tam nastříkají neznámí sprejeři. V italské Veroně mají netradiční způsob, jak se jich zbavit. A to díky umělci, který si říká Cibo, což v překladu znamená jídlo. Cibo, vlastním jménem Pir Paolo Spanizzé, jezdí po Veroně, a když vidí hákový kříž nebo třeba symbol SS, přestříká ho na dýni, meloun nebo malý dortík. "Potraviny jsou pro nás Italy a Italky svaté. Jsou symbolem naší země, našich tradic. Připomínají nám, v čem jsme dobří," říká.
Hákové kříže mění v jídlo. Umělec bojuje proti neonacismu pomocí graffiti | Video: Cibo
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy