Haitští únosci propustili českou humanitární pracovnici

Zpravodajská směna
12. 3. 2010 8:30
Češka a Belgičanka byly v zajetí téměř týden, Lékaři bez hranic to tajili
Tak dnes bydlí na Haiti ti, kteří přišli o střechu nad hlavou. Ve stanech z kůlů a igelitů.
Tak dnes bydlí na Haiti ti, kteří přišli o střechu nad hlavou. Ve stanech z kůlů a igelitů. | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Z téměř týdenního zajetí byla ve čtvrtek propuštěna údajně česká humanitární pracovnice, která působila na zemětřesením zničeném Haiti.

Stejné štěstí měla její belgická kolegyně. Obě ženy pracovaly na Haiti v mezinárodní skupině Lékařů bez hranic.

Podle agenturních zpráv jsou ženy v pořádku. Popis události zveřejnilo několik zahraničních médií, ovšem bez informace o národnosti obou zajatých.

Humanitární pracovnice byly zajaty během jízdy autem na jednom z předměstí Port-au-Prince. Spolu s nimi byl zajat řidič, kterého však únosci krátce na to propustili. Muž měl následně informovat organizaci Lékaři bez hranic o požadavku výkupného.

Organizace udržovala incident v tajnosti, aby nezkomplikovala vyjednávání o jejich propuštění, řekl agentuře AFP mluvčí MSF Michel Peremans. Zda organizace skutečně výkupné zaplatila, není známo.

Propuštění obou pracovnic potvrdil deníku Právo český velvyslanec ve Venezuele Stanislav Slavický, který má na starosti také Haiti. Podrobnější informace má vydat česká pobočka Lékařů bez hranic v nejbližší době.

Haiti zasáhlo v lednu zemětřesení o síle sedmého stupně Richterovy škály. Postihlo zejména hlavní město Port-au-Prince a jeho okolí. Počet obětí dosáhl téměř 230 000. Až doposud nedošlo nikdy k únosu pracovníků či pracovnic humanitárních sil.

 

Právě se děje

Další zprávy