Haitská vláda hlásí nový údaj: už přes 200 000 obětí

Zpravodajská směna
5. 2. 2010 8:42
Pomoc pro Haiti bude koordinovat Bill Clinton.
Foto: Reuters

Port-au-Prince - Haitská vláda zveřejnila nový údaj - obětí zemětřesení je již dvě stě tisíc. Nejsou však započítáni ti, kteří zůstali ležet pod troskami zřícených budov. Uvedl to haitský premiér Jean-Max Bellerive.    

Organizace spojených národů podle deníku Die Presse informovala, že se jí jako koordinátora pomoci pro Haiti podařilo získat bývalého prezidenta Spojených států Billa Clintona. "Bill Clinton bude strategicky řídit okamžitou pomoc i proces obnovy," uvedl generální tajemník OSN Ban Ki-moon.

Aktuálním problémem je i vysoký počet sirotků, kteří přišli při zemětřesení o své rodiče. Úřady obvinily 10 amerických misionářů z únosů dětí a zločinného spolčení. Prokuratura je viní z toho, že se pokusili přes Dominikánskou republiku unést tři desítky dětí.

Případ nyní dostal na stůl soud, který rozhodne, jak pokračovat dál, napsal server BBC. Pokud jim bude prokázána vina, hrozí jim mnohaletý pobyt za mřížemi.

Policie misionáře zatkla minulý týden na hranicích s Dominikánskou republikou. Poprask vypukl, když bylo zjištěno, že rodiče některých z údajných sirotků jsou stále naživu.

Vyšetřování však nemohlo začít okamžitě pro nedostatek tlumočníků. Ačkoli se objevily návrhy, že by skupina mohla být souzena v USA, haitský ministr spravedlnosti to odmítl. "Byl porušen haitský zákon, věc proto projednají a rozhodnou haitské úřady. Nevidím důvod, proč by se věc měla prošetřovat v USA," prohlásil.

"Únosci," označil skupinu jedním slovem haitský premiér Jean-Max Bellerive.

Spojené státy se chtějí na proces podrobně zaměřit. "Budeme sledovat, zda je případ řešen v souladu s haitskými zákony a zda se s obviněnou skupinou zachází spravedlivě," řekl po setkání s obviněnými americký velvyslanec na Haiti Kenneth Merten.

Děti ve věku mezi 2 a 12 lety nyní pobývají v rakouské SOS vesničce v Port-au-Prince.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy