Haiti zasáhly další silné otřesy. Dál od metropole

Zahraničí Zahraničí
20. 1. 2010 14:11
Otřesy měly sílu 6,1 stupně Richterovy škály
Foto: Reuters

Port-au-Prince -  Haiti dnes postihly silné následné otřesy země o intenzitě 6,1 Richterovy škály. Otřesy dnes zasáhly oblast 42 kilometrů severozápadně od města Jacmel a 56 kilometrů od poničené metropole Port-au-Prince. Došlo k nim v 6:03 ráno místního času (12:03 SEČ).

Zatím nejsou zprávy o nových obětech, podle svědků ale nové záchvěvy vyvolaly mezi lidmi paniku. Většina Haiťanů z míst těžce poškozených úterním zemětřesením přespává ve stanech nebo na ulicích.

„Ve chvíli, kdy se začala země třást, začali všichni křičet. Modlí se a zpívají náboženské písně. Lidé jsou tu stále velice traumatizovaní," hlásila z místa reportérka televize Al-Džazíra.

„Je šest třicet ráno, ale lidé zaplavili ulice se vším, co vlastní. Velký počet budov při zemětřesení před týdnem nespadl, ale mají v sobě trhliny."

Zaznamenáno i v Česku

Úterní zemětřesení zabilo podle některých odhadů až 200 tisíc lidí. Další více než milion lidí přišel o střechu nad hlavou. Otřesy měly v úterý sílu 7 stupňů Richterovy škály. Epicentrum bylo šestnáct kilometrů od metropole.

Dnešní zemětřesení zaznamenaly i seismogramy stanic České regionální seismické sítě. „Takto silné otřesy se zaregistrují po celém světě," sdělil Aktuálně.cz seismolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Dnešní zemětřesení na Haiti zaznamenali i v Kašperských horách
Dnešní zemětřesení na Haiti zaznamenali i v Kašperských horách | Foto: Geofyzikální ústav Akademie věd České republiky.

Zedník se domnívá, že se s největší pravděpodobností nejedná o nové zemětřesení, ale o dotřesy z minulého týdne. „Jedná se o stejnou zlomovou oblast, s nižší intenzitou. Známe případy, kdy dotřesy trvaly měsíce, dokonce i několik let," vysvětluje vědec.

Bezpečnost se zlepšuje

Podle OSN se mezitím na Haiti zlepšuje bezpečnostní situace a rizikové oblasti už připadají pouze na zóny, které byly nebezpečné už před zemětřesením. V ostrovním státě je už nasazeno nebo sem podle agentury Reuters míří 12 tisíc amerických vojáků.

„Obecná bezpečnostní situace v Port-au-Prince je stabilní, k násilí a rabování dochází pouze omezeně a lokálně," stojí v prohlášení Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti OSN (OCHA).

Rada bezpečnosti OSN v noci na středu také schválila nasazení dalších 2000 vojáků pro mírovou misi MINUSTAH, které doplní ještě 1500 policistů. V současnosti má MINUSTAH 9000 příslušníků, kteří se snaží udržovat pořádek na dlouhodobě zhrouceném Haiti od roku 2004.

Humanitární pomoc stále vázne

Pokračují však problémy s dodávkami humanitární pomoci. Letiště v Port-au-Prince, které má jen jednu ranvej, je přetížené.

Organizace Lékaři bez hranic (MSN) zajišťující lékařskou pomoc ve válečných a krizových zónách a dlouhodobě působící na Haiti si stěžuje, že bylo v posledních dnech do Dominikánské republiky odkloněno už páté její letadlo, tentokrát vezlo 12 tun zdravotnického materiálu.

Přestože humanitární pomoci na Haiti proudí tuny, na všechny se ještě zdaleka nedostalo
Přestože humanitární pomoci na Haiti proudí tuny, na všechny se ještě zdaleka nedostalo | Foto: Reuters

 „Ve zdravotnickém středisku Martissant jsme měli 5 pacientů, kteří zemřeli v důsledku nedostatku zdravotnických zásob, které toto letadlo vezlo," stěžuje si Loris de Filippi, krizový koordinátor Lékařů bez hranic v nemocnici Choscal v portauprinceském slumu Cité Soleil.

„Nikdy jsem nic podobného neviděl. Kdykoliv opustím operační sál, vidím velké množství pacientů zoufale žádajících o chirurgickou pomoc. Dnes máme v nemocnici Choscal 12 lidí, kteří nezbytně potřebují amputace. Byli jsme nuceni koupit na trhu pilu, abychom mohli v amputacích pokračovat."

Řešit komplikovanou zdravotnickou situaci by měl alespoň částečně pomoci příjezd americké plovoucí nemocnice USNS Comfort, která k břehům Haiti ve středu dorazila. Podle Světové zdravotnické organizace pracuje nyní v Port-au-Prince 13 nemocnic.

Vojáci USA mezitím začali organizovat humanitární pomoc mimo hlavní město a dosáhli Leogane na západě a Jacmel na jihu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy