Haiti zasáhlo silné zemětřesení, zemřeli nejméně čtyři lidé

ČTK ČTK
7. 10. 2018 8:02
Podle americké geologické služby USGS mělo sílu 5,9 stupně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Nejméně čtyři oběti si podle místních médií vyžádalo silné zemětřesení, které v sobotu večer (v noci na dnešek SELČ) zasáhlo Haiti.

Podle americké geologické služby USGS mělo sílu 5,9 stupně. Na severu země se zřítilo několik domů i část kostela ve městě Plaisance, informovala agentura AP.

Epicentrum otřesů leželo v moři pouhých 19 kilometrů severozápadně od města Port-de-Paix na severozápadě ostrova Hispaniola. Ohnisko zemětřesení leželo v hloubce 11,7 kilometru.

Místní zpravodajský server Loop Haiti uvedl, že si otřesy vyžádaly přinejmenším čtyři oběti. Tři lidé zahynuli v Port-de-Paix, jeden další při zřícení haly ve městě Gros Morne. Úřady ale zatím žádné oběti na životech nepotvrdily.

Podle haitského úřadu civilní ochrany utrpělo při zemětřesení několik lidí zranění. Domy se zřítily kromě měst Port-de-Paix a Gros Morne také v obci Chansolme. Ve městě Plaisance se zřítila část katolického kostela i dům stojící v jeho blízkosti. Otřesy byly citelné i v hlavním městě Port-au-Prince, kde ale žádné větší škody nenapáchaly.

Prezident Haiti Jovenel Moise vyzval na twitteru obyvatele své země, aby zachovali klid.

V roce 2010 postihlo chudý karibský stát zemětřesení o síle 7,2 stupně. V jeho důsledku zahynulo kolem 230 000 lidí a na 300 000 dalších osob bylo zraněno. Řada lidí, které tehdejší otřesy připravily o střechu nad hlavou, dosud žije v nouzových přístřešcích.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy