Haiti zasáhlo silné zemětřesení, zemřeli nejméně čtyři lidé

ČTK ČTK
7. 10. 2018 8:02
Podle americké geologické služby USGS mělo sílu 5,9 stupně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Nejméně čtyři oběti si podle místních médií vyžádalo silné zemětřesení, které v sobotu večer (v noci na dnešek SELČ) zasáhlo Haiti.

Podle americké geologické služby USGS mělo sílu 5,9 stupně. Na severu země se zřítilo několik domů i část kostela ve městě Plaisance, informovala agentura AP.

Epicentrum otřesů leželo v moři pouhých 19 kilometrů severozápadně od města Port-de-Paix na severozápadě ostrova Hispaniola. Ohnisko zemětřesení leželo v hloubce 11,7 kilometru.

Místní zpravodajský server Loop Haiti uvedl, že si otřesy vyžádaly přinejmenším čtyři oběti. Tři lidé zahynuli v Port-de-Paix, jeden další při zřícení haly ve městě Gros Morne. Úřady ale zatím žádné oběti na životech nepotvrdily.

Podle haitského úřadu civilní ochrany utrpělo při zemětřesení několik lidí zranění. Domy se zřítily kromě měst Port-de-Paix a Gros Morne také v obci Chansolme. Ve městě Plaisance se zřítila část katolického kostela i dům stojící v jeho blízkosti. Otřesy byly citelné i v hlavním městě Port-au-Prince, kde ale žádné větší škody nenapáchaly.

Prezident Haiti Jovenel Moise vyzval na twitteru obyvatele své země, aby zachovali klid.

V roce 2010 postihlo chudý karibský stát zemětřesení o síle 7,2 stupně. V jeho důsledku zahynulo kolem 230 000 lidí a na 300 000 dalších osob bylo zraněno. Řada lidí, které tehdejší otřesy připravily o střechu nad hlavou, dosud žije v nouzových přístřešcích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy