Haiti zasáhlo silné zemětřesení, zemřeli nejméně čtyři lidé

ČTK ČTK
7. 10. 2018 8:02
Podle americké geologické služby USGS mělo sílu 5,9 stupně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Nejméně čtyři oběti si podle místních médií vyžádalo silné zemětřesení, které v sobotu večer (v noci na dnešek SELČ) zasáhlo Haiti.

Podle americké geologické služby USGS mělo sílu 5,9 stupně. Na severu země se zřítilo několik domů i část kostela ve městě Plaisance, informovala agentura AP.

Epicentrum otřesů leželo v moři pouhých 19 kilometrů severozápadně od města Port-de-Paix na severozápadě ostrova Hispaniola. Ohnisko zemětřesení leželo v hloubce 11,7 kilometru.

Místní zpravodajský server Loop Haiti uvedl, že si otřesy vyžádaly přinejmenším čtyři oběti. Tři lidé zahynuli v Port-de-Paix, jeden další při zřícení haly ve městě Gros Morne. Úřady ale zatím žádné oběti na životech nepotvrdily.

Podle haitského úřadu civilní ochrany utrpělo při zemětřesení několik lidí zranění. Domy se zřítily kromě měst Port-de-Paix a Gros Morne také v obci Chansolme. Ve městě Plaisance se zřítila část katolického kostela i dům stojící v jeho blízkosti. Otřesy byly citelné i v hlavním městě Port-au-Prince, kde ale žádné větší škody nenapáchaly.

Prezident Haiti Jovenel Moise vyzval na twitteru obyvatele své země, aby zachovali klid.

V roce 2010 postihlo chudý karibský stát zemětřesení o síle 7,2 stupně. V jeho důsledku zahynulo kolem 230 000 lidí a na 300 000 dalších osob bylo zraněno. Řada lidí, které tehdejší otřesy připravily o střechu nad hlavou, dosud žije v nouzových přístřešcích.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Počet obětí výbuchu plynu v bytovém domě v Prešově stoupl z pěti na sedm, sdělil mluvčí hasičů. Po jednom pohřešovaném hasiči ještě pátrají

 

 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy