Hádka mocností: Rozhořel se spor o Gibraltar

Hádka mocností: Rozhořel se spor o Gibraltar
Napětí se stupňuje už dva týdny. Od okamžiku, kdy britské lodě nedaleko Gibraltaru začaly do moře shazovat betonové bloky. Gibraltar tehdy sdělil, že vyrábí umělý útes, který pomůže populacím ryb.
Španělsko ale uvedlo, že útes bude překážet jeho rybářským lodím, a zpřísnilo hraniční kontroly.
Což na hranicích Španělska a Gibraltaru vyvolalo dlouhé fronty.
Oficiálně Španělé kontroly zavedli kvůli možnému pašování.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
9. 8. 2013 15:08

Londýn/Madrid - Velká Británie a Španělsko, dvě těžké váhy EU (druhá a pátá největší ekonomika Unie), se do sebe zakously kvůli Skále, jak se přezdívá Gibraltaru.

Napětí se stupňuje už dva týdny. Od okamžiku, kdy britské lodě nedaleko Gibraltaru začaly do moře shazovat betonové bloky. Gibraltar tehdy sdělil, že vyrábí umělý útes, který pomůže populacím ryb. Španělsko ale uvedlo, že útes bude překážet jeho rybářským lodím, a zpřísnilo hraniční kontroly, což na hranicích Španělska a Gibraltaru vyvolalo dlouhé fronty.

Pojďme se podívat na místo.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy