Hádí děkuje Saúdům za nálety na povstalce, chce se vrátit

ČTK ČTK
22. 4. 2015 11:50
Z jihu země jsou ale nadále hlášeny boje. Obyvatelé Adenu tvrdí, že je Saúdská Arábie opustila.
Boje si v posledních týdnech vyžádaly na tisíc mrtvých.
Boje si v posledních týdnech vyžádaly na tisíc mrtvých. | Foto: Reuters

Saná - Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí ve středu oznámil, že se hodlá vrátit zpět do Jemenu a zapojit se do obnovy země.

Reagoval tak na úterní prohlášení Saúdské Arábie, že končí s nálety na pozice šíitských povstalců z kmene Húsíů a nově se zaměří na posilování bezpečnosti svého jižního souseda. 

Hádí ocenil, že ho Saúdové podpořili coby legitimní hlavu státu. Dodal, že on a jeho spojenci "zvítězí a že jakmile budou z Jemenu vytlačeni teroristé, vrátí se, aby pomohl budovat novou armádu a obnovit Jemen".

Z Jemenu podle vlastních slov odjel "za velkého ohrožení", které pro něj znamenal puč šíitů. "Spiklenci Jemen zavlekli do krvavé občanské války."

Šíité prý uzavřeli s Hádího předchůdcem Alím Abdalláhem Sálihem desetibodový plán o rozdělení moci v zemi. Exprezidentovi zůstala věrná část armády, která bojuje s Húsíi podporovanými Íránem.

Vůdci povstalců, kteří vyvolali krizi loňským obsazením jemenské metropole Saná a letošním postupem na jih, svolali na středu do hlavního města shromáždění. A vyzvali své stoupence, aby přišli v hojném počtu.

Na jihu Jemenu boje nekončí

Z jihu Jemenu byly ale ještě ve středu hlášeny boje, zejména v Adenu a okolí, z Táizzu, Dalí a Húty. Milice věrné Hádímu hodlají proti šíitům dále bojovat, dokud je z oblasti nevytlačí.

Ukončení leteckých operací neznamená, že jihojemenský odboj ukončí své pozemní boje, oznámilo velení jihojemenských milicí.

Podle agentury Reuters obyvatele Adenu úterní oznámení Saúdské Arábie zaskočilo a nerozumí mu.

"Nechápeme, jaký to má cíl. Saúdští Arabové řekli, že si zabezpečili svou hranici a že končí operaci. Znamená to, že nechali jih a Aden na pospas? Tak tomu rozumíme my," sdělil adenský občan Málik Havlabí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy