"Had" drogoval a zabíjel turisty. Soud nařídil propustit vraha ze seriálu Netflixu

ČTK ČTK
21. 12. 2022 15:52
Soud v Nepálu nařídil propuštění mnohonásobného zločince Charlese Sobhraje, který je přezdívaný "Had" a vznikl o něm stejnojmenný seriál na streamovací platformě Netflix. Nyní 78letý Sobhraj patrně spáchal v 70. letech v Asii řadu vražd. Až soud v Káthmándú jej ale za jednu z nich odsoudil na doživotí. Propuštěn by měl být po téměř dvaceti letech ze zdravotních důvodů, píše agentura AFP.
Snímek ze seriálu na Netflixu.
Snímek ze seriálu na Netflixu. | Foto: Netflix

Nepálský soud Sobhraje odsoudil v roce 2004 za vraždu kanadského turisty v Káthmándú z roku 1975. Policie ho zatkla v luxusním kasinu v hlavním městě Nepálu poté, co se v roce 2003 do země vrátil.

Sobhraj se v minulosti přiznal k vraždám několika západních turistů a předpokládá se, že v 70. letech zabil nejméně 20 lidí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Turecku, Nepálu, Íránu a Hongkongu. Rozsudek v roce 2004 v Káthmándú byl ale prvním případem, kdy ho soud shledal vinným z vraždy. V odvolání ovšem jeho obhajoba tvrdí, že soud neměl k odsouzení dostatek důkazů.

Charles Sobhraj se narodil 6. dubna 1944 v Saigonu v tehdy francouzském Vietnamu indickému otci a vietnamské matce. Dvě desítky let si odseděl v indické věznici za několik krádeží. V roce 1986 se mu podařilo utéct z přísně střeženého dillíského vězení Tihár, když se podělil se strážci o narozeninový dort plný uspávacích prášků.

Později byl chycen na pláži v indickém státě Góa, avšak tvrdil, že eskapádu provedl proto, aby si prodloužil trest a vyhnul se vyhoštění do Thajska, kde ho čekalo obvinění ze 14 vražd a s největší pravděpodobností trest smrti.

Když byl v únoru 1997 propuštěn, thajské vraždy už byly promlčeny a Sobhraj mohl odletět do Francie, kde byl po krátkém výslechu propuštěn. Poté o něm nebyly žádné zprávy, dokud se neobjevil v roce 2003 v Káthmándú. O jeho životě už byly napsány čtyři knihy a natočeny tři dokumentární filmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy