Hackeři zaútočili na atomovou agenturu, obětí je i Čech

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
28. 11. 2012 14:01
Protiizraelští aktivisté ukradli kontakty na jaderné experty a pověsili je na web
Foto: Thinkstock

Vídeň - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se stala terčem útoku hackerů.

Jak informovala BBC, server napadla dosud neznámá protiizraelská skupina Parastoo.

Aktivisté vzápětí zveřejnili na webu kontakty na bezmála 170 jaderných expertů, včetně jednoho Čecha.

Jsou mezi nimi fyzici z amerických či evropských univerzit, stejně tak jako zaměstnanci japonské agentury pro atomovou energii či ruského vesmírného výzkumného střediska.

Posviťte si na Dimonu

Parastoo, což v perštině znamená "vlaštovka", ale jde i o poměrně běžné íránské dívčí jméno, všechny vyzvala k podpisu petice, podle níž by se MAAE měla namísto Íránu zaměřit spíše na důsledné vyšetření aktivit Izraele.

Ten je sice všeobecně počítán mezi země disponující jadernými zbraněmi, ovšem jejich vlastnictví nikdy oficiálně nepřiznal (ani nevyvrátil).

Aktivistům je trnem v oku především izraelské výzkumné centrum pro atomovou energii, které leží v Negevské poušti nedaleko města Dimona.

Pozdvižení ve Vídni

"Hluboce litujeme zveřejnění informací, které byly ukradeny z jednoho starého serveru," prohlásila mluvčí agentury Gill Tudorová.

"Technici MAAE a bezpečnostní týmy situaci analyzují a dělají vše pro to, aby zabránili dalšímu případnému zneužití informací," dodala s tím, že server byl už nějaký čas odstaven z provozu.

Nejmenovaný západní diplomat agentuře Reuters řekl, že zcizená data by neměla ohrozit práci agentury.

Útok přišel nedlouho poté, co agentura oznámila, že Írán je připraven výrazně navýšit produkci vysoce obohaceného uranu potřebného pro výrobu jaderné bomby. Ve svém podzemním zařízení v Komu dokončil instalaci 2784 centrifug, z nichž 700 jich je v provozu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy