Hackeři zaútočili na atomovou agenturu, obětí je i Čech

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
28. 11. 2012 14:01
Protiizraelští aktivisté ukradli kontakty na jaderné experty a pověsili je na web
Foto: Thinkstock

Vídeň - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se stala terčem útoku hackerů.

Jak informovala BBC, server napadla dosud neznámá protiizraelská skupina Parastoo.

Aktivisté vzápětí zveřejnili na webu kontakty na bezmála 170 jaderných expertů, včetně jednoho Čecha.

Jsou mezi nimi fyzici z amerických či evropských univerzit, stejně tak jako zaměstnanci japonské agentury pro atomovou energii či ruského vesmírného výzkumného střediska.

Posviťte si na Dimonu

Parastoo, což v perštině znamená "vlaštovka", ale jde i o poměrně běžné íránské dívčí jméno, všechny vyzvala k podpisu petice, podle níž by se MAAE měla namísto Íránu zaměřit spíše na důsledné vyšetření aktivit Izraele.

Ten je sice všeobecně počítán mezi země disponující jadernými zbraněmi, ovšem jejich vlastnictví nikdy oficiálně nepřiznal (ani nevyvrátil).

Aktivistům je trnem v oku především izraelské výzkumné centrum pro atomovou energii, které leží v Negevské poušti nedaleko města Dimona.

Pozdvižení ve Vídni

"Hluboce litujeme zveřejnění informací, které byly ukradeny z jednoho starého serveru," prohlásila mluvčí agentury Gill Tudorová.

"Technici MAAE a bezpečnostní týmy situaci analyzují a dělají vše pro to, aby zabránili dalšímu případnému zneužití informací," dodala s tím, že server byl už nějaký čas odstaven z provozu.

Nejmenovaný západní diplomat agentuře Reuters řekl, že zcizená data by neměla ohrozit práci agentury.

Útok přišel nedlouho poté, co agentura oznámila, že Írán je připraven výrazně navýšit produkci vysoce obohaceného uranu potřebného pro výrobu jaderné bomby. Ve svém podzemním zařízení v Komu dokončil instalaci 2784 centrifug, z nichž 700 jich je v provozu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy