Hackeři zaútočili na atomovou agenturu, obětí je i Čech

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
28. 11. 2012 14:01
Protiizraelští aktivisté ukradli kontakty na jaderné experty a pověsili je na web
Foto: Thinkstock

Vídeň - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se stala terčem útoku hackerů.

Jak informovala BBC, server napadla dosud neznámá protiizraelská skupina Parastoo.

Aktivisté vzápětí zveřejnili na webu kontakty na bezmála 170 jaderných expertů, včetně jednoho Čecha.

Jsou mezi nimi fyzici z amerických či evropských univerzit, stejně tak jako zaměstnanci japonské agentury pro atomovou energii či ruského vesmírného výzkumného střediska.

Posviťte si na Dimonu

Parastoo, což v perštině znamená "vlaštovka", ale jde i o poměrně běžné íránské dívčí jméno, všechny vyzvala k podpisu petice, podle níž by se MAAE měla namísto Íránu zaměřit spíše na důsledné vyšetření aktivit Izraele.

Ten je sice všeobecně počítán mezi země disponující jadernými zbraněmi, ovšem jejich vlastnictví nikdy oficiálně nepřiznal (ani nevyvrátil).

Aktivistům je trnem v oku především izraelské výzkumné centrum pro atomovou energii, které leží v Negevské poušti nedaleko města Dimona.

Pozdvižení ve Vídni

"Hluboce litujeme zveřejnění informací, které byly ukradeny z jednoho starého serveru," prohlásila mluvčí agentury Gill Tudorová.

"Technici MAAE a bezpečnostní týmy situaci analyzují a dělají vše pro to, aby zabránili dalšímu případnému zneužití informací," dodala s tím, že server byl už nějaký čas odstaven z provozu.

Nejmenovaný západní diplomat agentuře Reuters řekl, že zcizená data by neměla ohrozit práci agentury.

Útok přišel nedlouho poté, co agentura oznámila, že Írán je připraven výrazně navýšit produkci vysoce obohaceného uranu potřebného pro výrobu jaderné bomby. Ve svém podzemním zařízení v Komu dokončil instalaci 2784 centrifug, z nichž 700 jich je v provozu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy