reklama
 
 

Hackeři udeřili: Obama zraněn, psal Twitter agentury AP

24. 4. 2013
Falešný tweet informoval o explozích v Bílém domě a zranění prezidenta USA

Washington - "Blesková zpráva: dvě exploze v Bílém domě a Barack Obama je zraněn," objevilo se v úterý večer na twitterovém účtu americké tiskové agentury Associated Press.

"Náš účet byl napaden hackery," přiznala agentura vzápětí.

Rovněž mluvčí Bílého domu Jay Carney všechny ujistil, že prezident je v pořádku. "Právě jsem s ním mluvil," reagoval na dotazy novinářů.

AP sice pravost zprávy dementovala a účet neprodleně zablokovala, nicméně informace se webem šířila takovou rychlostí, že zahýbala i newyorskou burzou.

Hlavní index Wall Street - Dow Jones - se krátkodobě propadl o 143 bodů, ale nedlouho poté ztráty dohnal. "Trhy jsou citlivé a na něco takové reagují rychlostí větru," řekl německé DPA nejmenovaný obchodník.

Případem se již zabývá Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Pomalejší zprávy

Nedlouho po útocích na bostonský maraton, jejichž mediální pokrytí bylo kritizováno, se tak znovu objevují apely, že svět potřebuje "pomalejší zprávy".

"V době, kdy novináři i publikum, jemuž slouží, musí dělat důležitá rozhodnutí v rychlosti, která - přinejlepším - zvyšuje riziko pochybení," píše například britský server The Guardian. A upozorňuje na to, že v digitální době je nezbytné, aby se novináři naučili "mnohem, mnohem více o bezpečnosti".

Zpravodajové AP už v minulosti opakovaně čelili pokusům o krádež počítačových hesel, nicméně účet na mikroblogovací sociální síti Twitter byl napaden poprvé. Nic to nemění na tom, že má nemalé publikum - sleduje ho 1,9 milionu lidí.

autoři: Zahraničí, Michal Žák | 24. 4. 2013

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama