Hackeři napadli web památníku tábora v Buchenwaldu

Zahraničí Zahraničí
29. 7. 2010 6:45
Seznam obětí nahradili neonacistickými symboly a hesly.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Počítačoví hackeři se nabourali na internetové stránky památníku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora v Buchenwaldu. Odstranili seznam obětí a nahradili ho neonacistickými symboly a hesly. Smazali také stránky někdejšího pobočného tábora Dora-Mittelbau.

"Brown is beautiful" (Hnědá je krásná) objevil se na stránkách slogan v angličtině, odkazující na barvu košil jednotek SA Adolfa Hitlera. "My se vrátíme...," hrozil útočník v němčině.

Stopy po hackerském útoku již památník ze svých webových stránek odstranil. Návštěvníky ale uvítá zvláštní okno s informací o proběhlém útoku a se stanoviskem památníku.  

"Zničením služeb a dokumentace, které poskytujeme, například Knihy mrtvých buchenwaldského koncentračního tábora, se pachatelé pokusili vymazat vzpomínku na oběti zločinů nacismu," řekl podle agentury Reuters šéf nadace spravující památník Volkhard Knigge.

Nadace uvedla, že hackerský útok nahlásila policii. Internetovou službu památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora denně navštíví několik tisíc lidí.

Nacisté v Buchenwaldu, jednom z největších koncentračních táborů, uvěznili téměř čtvrt milionu lidí, z velké části Židů, kteří byli nuceni k práci v německých zbrojovkách. Odhadem 56 000 jich zemřelo na vyčerpání, hlad nebo nemoci, část jich byla popravena. V táboře Mittelbau-Dora bylo drženo na 60 000 lidí, odhadem třetina z nich nepřežila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy