Jižní Korea nařkla KLDR z kybernetického útoku. Hackeři se nabourali do vojenských dokumentů

ČTK ČTK
6. 12. 2016 16:01
Hackeři KLDR pronikli podle Soulu do vojenských dokumentů Jižní Koreje. Zda měli přístup i k důvěrným informacím, zatím není jasné. Amáda Jižní Koreje prý dokumenty, které útok zasáhl, pečlivě zaznamenala a oddělila. Spekuluje se, že Severní Korea zaměstnává několik tisíc lidí, kteří se podílejí na kybernetické válce. Jihokorejská policie tvrdí, že severokorejští hackeři do letošního června pronikli do 140 000 počítačů ze 160 firem.
Foto: Thinkstock

Soul – Severokorejští hackeři zřejmě pronikli do serveru vojenské kybernetické obrany Jižní Koreje a patrně získali přístup k tajným dokumentům. V úterý o tom informoval zpravodajský server BBC. Zatím není jasné, k jakým informacím měli hackeři přístup.

"Zdá se, že intranetový server vojenské kybernetické služby narušil vir. Zjistili jsme, že unikly některé vojenské dokumenty, včetně těch s důvěrnými informacemi," řekl agentuře Jonhap mluvčí vojska.

Soul v minulosti obvinil Severní Koreu, že její hackeři pronikli do systémů jihokorejských bank a médií. Dosud se jim však nikdy nepodařilo narušit vojenské složky. Pchjongjang tehdy jakoukoli spojitost s případy odmítal.

Zda šlo v tomto případě o tajné informace běžnějšího charakteru, anebo naopak o velmi důvěrné informace, které se týkají například válečného plánování, zatím není jasné. Armáda Jižní Koreje prý dokumenty, které útok zasáhl, pečlivě zaznamenala a oddělila.

Spekuluje se, že Severní Korea zaměstnává několik tisíc lidí, kteří se podílejí na kybernetické válce. Od roku 2010 se KLDR podle severokorejského běžence a profesora informatiky Kim Hung-kwanga soustředí na vývoj programů, které mohou útočit na infrastrukturu jiných zemí.

KLDR v roce 2014 podle agentury Reuters zahájila kampaň s mnoha kyberútoky s cílem časem uskutečnit rozsáhlou kybernetickou ofenzivu. Kampaň jihokorejské úřady odhalily letos v únoru, když byly zcizeny plány křídel stíhačky F-15.

Jihokorejská policie tvrdí, že severokorejští hackeři do letošního června pronikli do 140 000 počítačů ze 160 firem.

 

Právě se děje

Další zprávy