Haagský žalobce viní súdánského prezidenta z genocidy

mih
14. 7. 2008 13:20
Tribunál zvažuje vydání zatykače
Umar Hasan Ahmad Bašír
Umar Hasan Ahmad Bašír | Foto: Reuters

Haag - Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad al-Bašír čelí obviněním z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Podle hlavního žalobce u Mezinárodního trestního soudu (ICC) se jich měl dopustit v provincii Dárfúr. Důkazy by mohly vést k vydání zatykače.

"Bašír skrze jiné osoby způsobil v Dárfúru genocidu etnických skupin Fur, Masalit a Zaghawa za použití státního aparátu, ozbrojených sil a milic/Džandžavíd," stojí v obžalobě citované agenturou Reuters.

Žalobce tvrdí, že "síly a agenti" pod kontrolou súdánského prezidenta přímo zabili 35 tisíc civilistů a způsobili "pomalou smrt" dalších 80 až 265 tisíc lidí. Prokurátor požaduje Bašírovo zatčení, zmražení jeho účtů a zabavení jeho majetku.

U Mezinárodního trestního soudu tak vůbec poprvé byla obviněna úřadující hlava státu.

"Hra s ohněm"

"Představím soudu svou obžalobu a důkazy. Během dvou až tří měsíců by se mělo rozhodnout," řekl dříve argentinský žalobce Luis Moreno-Ocampo.

Foto: Aktuálně.cz

Důkazy posoudí soudci z Brazílie, Ghany a Lotyšska, kteří rozhodnou o případném vydání zatykače. Předešlá obvinění argentinského žalobce u mezinárodního soudu skončila vždy uvalením zatykače.

Pokud se tak stane, Súdán prezidenta k soudu nevydá. "Ocampo si hraje s ohněm," řekl vyslanec Súdánu při OSN Adbalmahmúd Abdalhalím Muhamad. "Jestli OSN myslí své působení v Súdánu vážně, měla by tomuto muži říct, aby přibrzdil. Jinak bude následovat tvrdá odezva," prohlásil politik.

Dárfúrská krize je považována za nejvážnější světový konflikt současnosti. Proti sobě bojují různá povstalecká hnutí a armádní jednotky. OSN obviňuje z páchání zločinů na civilistech všechny strany konfliktu.

Armádní jednotky jsou proslulé svou brutalitou. Podle mezinárodních organizací vojáci vypalují vesnice, vraždí civilisty a znásilňují ženy.

Modré přilby se stahují

OSN se obává, že obvinění může vést k odvetným útokům na mírové jednotky v oblasti a zkomplikovat úsilí, které by mělo vést k míru. Příslušníci mírových sborů OSN a Africké unie už se začali přesunovat do bezpečnějších oblastí. OSN je předzásobila potravinami pro případ, že by se súdánská vláda pokusila dodávky zastavit.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že očekává, že Súdán navzdory obvinění "zajistí bezpečnost a ochranu veškerého personálu a majetku OSN".

Již předtím řekl pro francouzský deník Le Figaro, že je "velmi znepokojen" možností dopadu obvinění súdánského prezidenta na mírové operace v zemi. Dodal, že se "nikdo nemůže vyhnout spravedlnosti".

V současné době je v oblasti Dárfúru zhruba 10 tisíc příslušníků mírových jednotek.

Ve středu bylo v oblasti zavražděno sedm příslušníků mírových sborů. Není jasné, kdo za útokem stál, nicméně někteří představitelé OSN obvinili z útoku súdánskou vládu. Její představitelé prohlásili, že akci zorganizovali povstalci.

V Súdánu se rovněž konaly demonstrace na podporu prezidenta, kterých se v sobotu zúčastnilo několik stovek lidí.

Čtěte také: Největší mise OSN selhává. Dárfúrské peklo pokračuje

 

Právě se děje

Další zprávy