Nizozemsko si povolalo ruského velvyslance. Nelíbí se mu poznámky Moskvy k vyšetřování letu MH17

ČTK ČTK
30. 9. 2016 23:30
Nizozemsku se nelíbí kritické poznámky Moskvy k vyšetřování tragického letu MH17. Mezinárodní tým vyšetřovatelů dospěl k závěru, že Boeing 777 byl sestřelen raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska z území ovládaného proruskými separatisty. Moskva závěry odmítá, podle ní se vyšetřování ubírá špatným směrem.
Separatista pozoruje u obce Hrabove nakládání trosek malajsijského boeingu, který byl nad Donbasem sestřelen 17. července.
Separatista pozoruje u obce Hrabove nakládání trosek malajsijského boeingu, který byl nad Donbasem sestřelen 17. července. | Foto: Reuters

Haag - Nizozemské ministerstvo zahraničí si v pátek povolalo ruského velvyslance v Haagu, aby mu vytklo kritické poznámky Moskvy vůči závěrům mezinárodního vyšetřování zřícení letu MH17 společnosti Malaysia Airlines na východní Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters. Při sestřelení letadla zahynulo všech 298 lidí na palubě. Na oplátku si Moskva předvolá nizozemského velvyslance.

Letadlo Boeing 777 zmíněné společnosti bylo před dvěma lety nad východní Ukrajinou sestřeleno z oblasti ovládané proruskými separatisty raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska, uvedl ve středu mezinárodní tým vyšetřovatelů. Kyjev reagoval prohlášením, že závěr expertů je důkazem o přímém podílu Ruska na incidentu. Moskva to ale znovu popřela a tvrdí, že Ukrajině bylo umožněno vykonstruovat důkazy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov jakýkoli podíl Ruska na sestřelení malajsijského boeingu důrazně popřel. Odvolal se na nové radarové údaje, o kterých v úterý informovali ruští vojenští činitelé a které prý svědčí o tom, že raketa nebyla odpálena z území ovládaného povstalci. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí bylo vyšetřování "zkreslené a politicky motivované" a nevzalo v potaz důkazy, které poskytlo Rusko. Podle ruského ministerstva zahraničí umožnili vyšetřovatelé Ukrajině vykonstruovat důkazy, a zvrátit tak případ ve svůj prospěch.

Ruská reakce podle nizozemského ministra zahraničí Berta Koenderse zpochybňuje nestrannost, profesionalitu a nezávislost vyšetřovatelů. "Ruskému velvyslanci bylo sděleno, že taková ničím nepodložená kritika je nepřijatelná," uvedlo v prohlášení nizozemské ministerstvo zahraničí.

Ruské ministerstvo zahraničí podle své mluvčí povolá na pondělí 3. října nizozemského velvyslance, aby mu poskytlo dodatečné vysvětlení, proč Moskva neakceptuje metody mezinárodních vyšetřovatelů, která vedou vyšetřování "nesprávným směrem".

Blízcí lidí, kteří zahynuli v letadle malajsijských aerolinek nad Ukrajinou v roce 2014, se soukromě setkali s mezinárodními vyšetřovateli. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy