Haag chce po Libyi vydání Kaddafiho syna. Ta se brání

ČTK ČTK
31. 5. 2013 18:55
Mezinárodní trestní tribunál v Haagu chce Sajfa Islama soudit pro zločiny proti lidskosti
Foto: Reuters

Haag - Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vyzval Libyi, aby mu vydala syna bývalého vůdce Muammara Kaddáfího. Sajf Islám Kaddáfí by měl být souzen v Haagu z válečných zločinů. Podle agentury Reuters se libyjská vláda může proti dnešnímu rozhodnutí ICC ještě odvolat.

Libyjské úřady tvrdí, že Sajfa Isláma už ze zločinů proti lidskosti vyšetřují a že ho chtějí postavit před libyjský soud. Podle Tripolisu nemá ICC ani oprávnění se do věci vměšovat, protože Libye už není zemí, kde by místní justice nebyla s to se s tímto úkolem vypořádat.

Soud v Haagu se ale naopak domnívá, že Libye dostatečně neprokázala, že proti Sajfu Islámovi skutečně shromažďuje potřebné důkazy.

V lednu už v Libyi začal s Kaddáfího synem proces týkající se ale pletichaření proti libyjským úřadům v době, kdy už byl držen ve vazbě.

 

ICC Kaddáfího syna viní ze zločinů proti lidskosti spáchaných při bojích proti libyjské opozici. Udílel prý rozkazy, jež vedly k mučení a vraždění povstalců. Revoluční události z roku 2011 si vyžádaly životy desítek tisíců Libyjců.

Sajf Islám byl zatčen v Zintánu v listopadu 2011 a od té doby ho tam drží ve vazbě ti, kdo ho dopadli, což je skupina kmenových milicí, která se podílela na libyjských revolučních událostech. Kaddáfí loni tvrdil, že by byl raději souzen před ICC. Ten může totiž vynést maximálně doživotní trest, zatímco v Libyi by mohl Kaddáfí dostat i trest smrti.

 

Právě se děje

Další zprávy