Guvernér Virginie se omluvil za rasistickou fotku z roku 1984. Rezignovat odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2019 0:01
Guvernér amerického státu Virginie Ralph Northam čelí výzvám k odstoupení kvůli fotografii ze školní ročenky z roku 1984. Na obrázku, který zveřejnila americká média, je člověk oděný v bílém hábitu a kápi rasistické organizace Ku-klux-klan a další přestrojený za černocha. Northam v pátečním prohlášení připustil, že je jedním z mužů na fotografii, na sobotní tiskové konferenci to ale popřel. Ze své funkce odstoupit odmítá.
Guvernér Virginie Ralph Northam.
Guvernér Virginie Ralph Northam. | Foto: Craig from Richmond, Virginia`, United States/Wikimedia Commons

Northama už k rezignaci na funkci guvernéra, kterou zastává od ledna loňského roku, vyzvala prakticky všechna vlivná uskupení jeho Demokratické strany ve Virginii včetně členů místní poslanecké sněmovny a senátu. Přidaly se k nim také některé virginské černošské organizace. Proti Northamovi se postavili i čtyři uchazeči o demokratickou nominaci do boje o prezidentské křeslo v roce 2020: Cory Booker, Julián Castro, Kirsten Gillibrandová a Kamala Harrisová.

Výzvám k odchodu z funkce Northam čelí navzdory tomu, že se za otištění sporné fotografie ve více než třicet let staré školní ročence omluvil. "Přijímám zodpovědnost za své jednání v minulosti a jsem připraven na složitou práci ve snaze znovu získat vaši důvěru," řekl v pátek Northam.

Devětapadesátiletý politik v pátek připustil, že na fotografii, která zobrazuje dva muže v kostýmech - jednoho převlečeného za černocha s obličejem pomalovaným na černo a druhého v bílém hábitu s kápí rasistické organizace Ku Klux Klan - je skutečně on. Na dnešní tiskové konferenci nicméně prohlásil, že následně dospěl k závěru, že na fotografii nefiguruje. "Rozhodně to nejsem já," citovala ho agentura Reuters.

Jako Ku-klux-klan se označují tajné a militantní organizace prosazujících především rasovou segregaci, které vznikaly od 60. let 19. století. Původ a většinu příznivců má Ku-klux-klan v jižních státech USA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy