Guvernér Virginie se omluvil za rasistickou fotku z roku 1984. Rezignovat odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2019 0:01
Guvernér amerického státu Virginie Ralph Northam čelí výzvám k odstoupení kvůli fotografii ze školní ročenky z roku 1984. Na obrázku, který zveřejnila americká média, je člověk oděný v bílém hábitu a kápi rasistické organizace Ku-klux-klan a další přestrojený za černocha. Northam v pátečním prohlášení připustil, že je jedním z mužů na fotografii, na sobotní tiskové konferenci to ale popřel. Ze své funkce odstoupit odmítá.
Guvernér Virginie Ralph Northam.
Guvernér Virginie Ralph Northam. | Foto: Craig from Richmond, Virginia`, United States/Wikimedia Commons

Northama už k rezignaci na funkci guvernéra, kterou zastává od ledna loňského roku, vyzvala prakticky všechna vlivná uskupení jeho Demokratické strany ve Virginii včetně členů místní poslanecké sněmovny a senátu. Přidaly se k nim také některé virginské černošské organizace. Proti Northamovi se postavili i čtyři uchazeči o demokratickou nominaci do boje o prezidentské křeslo v roce 2020: Cory Booker, Julián Castro, Kirsten Gillibrandová a Kamala Harrisová.

Výzvám k odchodu z funkce Northam čelí navzdory tomu, že se za otištění sporné fotografie ve více než třicet let staré školní ročence omluvil. "Přijímám zodpovědnost za své jednání v minulosti a jsem připraven na složitou práci ve snaze znovu získat vaši důvěru," řekl v pátek Northam.

Devětapadesátiletý politik v pátek připustil, že na fotografii, která zobrazuje dva muže v kostýmech - jednoho převlečeného za černocha s obličejem pomalovaným na černo a druhého v bílém hábitu s kápí rasistické organizace Ku Klux Klan - je skutečně on. Na dnešní tiskové konferenci nicméně prohlásil, že následně dospěl k závěru, že na fotografii nefiguruje. "Rozhodně to nejsem já," citovala ho agentura Reuters.

Jako Ku-klux-klan se označují tajné a militantní organizace prosazujících především rasovou segregaci, které vznikaly od 60. let 19. století. Původ a většinu příznivců má Ku-klux-klan v jižních státech USA.

 

Právě se děje

Další zprávy