Guvernér v Missouri podepsal přísný protipotratový zákon

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2019 23:33
Guvernér amerického státu Missouri Mike Parson dnes podepsal zákon zakazující potraty po osmém týdnu těhotenství. Jeden z nejpřísnějších protipotratových zákonů v USA, který neumožňuje těhotenství ukončit ani v případě znásilnění či incestu, začne platit na konci srpna, pokud ho nezablokuje soud. Očekává se ale, že Americká unie občanských práv (ACLU) zákon zažaluje, jako to učinila dnes v případě ještě přísnějšího alabamského zákona, napsala agentura Reuters.
Demonstrace proti přísným potratovým zákonům v USA.
Demonstrace proti přísným potratovým zákonům v USA. | Foto: Reuters

Alabamská guvernérka Kay Iveyová podepsala 15. května zákon, který zakazuje pod hrozbou trestu až 99 let vězení ukončit prakticky jakékoli těhotenství. Výjimkou je jen stav, kdy je ohrožen život matky. Za případnou interrupci nebude odpovědná matka, ale ten, kdo zákrok provede. Zákon začne platit v listopadu.

Republikánští zákonodárci v Alabamě po schválení zákona uvedli, že jeho smyslem je nejen ochrana ještě nenarozeného dítěte, ale i to, aby se potratům věnoval přímo Nejvyšší soud USA, který by mohl zvrátit precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973. To interrupce v USA de facto legalizovalo.

ACLU dnes na twitteru oznámila, že stížnost na alabamský zákon podala k soudu. Obdobný osud zcela jistě čeká i zákon v Missouri, který jeho republikánští tvůrci podle televize CNN označují za předstupeň naprostého zákazu interrupcí v tomto státě, pokud Nejvyšší soud rozhodnutí Roeová versus Wade zvrátí. Pokud lékaři v Missouri provedou potrat po osmém týdnu těhotenství, bude jim hrozit až 15 let vězení. Matka stíhána nebude.

Několik amerických států včetně Kentucky, Mississippi nebo Ohia zakázalo potraty v případě, že lékař už dokáže zaznamenat tlukot srdce plodu. Ten je přitom zjistitelný už v šestém týdnu těhotenství, když žena ještě nemusí o své graviditě vůbec vědět.

Zákony v těchto státech již odpůrci zpřísňování potratů soudně napadli. Federální soud dnes předběžným nařízení takový zákon ve státě Mississippi zablokoval. "Zákon poškozuje práva žen, obzvláště pak s ohledem na to, že většina žen žádá o interrupci až po šestém týdnu (těhotenství)," citovala CNN soudce Carltona Reevese. Zákon, který soud prozatím zablokoval, měl začít platit od července.

Mississippi již loni přijalo zákon zakazující interrupce po 15. týdnu těhotenství. Zhruba hodinu po podpisu zákona podala jediná potratová klinika v tomto americkém státě žalobu, ve které předpis označila za neústavní, s čímž soud souhlasil. Doposud tak v Mississippi je možné potrat podstoupit do dvaceti týdnů života plodu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy