Bern otevřel výstavu se "zvrhlým" uměním. O obrazech, které rozkradli nacisté, dlouho nikdo nevěděl

Foto: O obrazech, které rozkradli nacisté, dlouho nikdo nevěděl. Teď jsou k vidění v Bernu a Bonnu
Edvard Munch (1863–1944): Uhel II, 1899
Edvard Munch (1863–1944): Dva lidé, 1920
Hans Christoph (1901–1992): Pár, 1924
Pablo Picasso (1881–1973): Hercules zabíjející kentaura Nessose, 1930
Foto: ČTK
Zahraničí Zahraničí
2. 11. 2017 19:32
Claude Monet, Paul Cézanne nebo Otto Dix. Díla těchto i dalších slavných malířů jsou nyní k vidění na výstavě ve švýcarském Bernu. Obrazy původně nashromáždil německý sběratel Hildebrand Gurlitt. Historik umění pracoval ve službách nacistů, kterým pomáhal prodávat díla režimem označovaná za "zvrhlá".

Bern - Ve švýcarském Bernu je od čtvrtka k vidění část rozsáhlé sbírky obrazů, o které desítky let nikdo nevěděl.

Muzeum výtvarného umění vystavuje na 150 obrazů, které v dobách nacismu nashromáždil německý sběratel a historik umění Hildebrand Gurlitt.

Ten v období druhé světové války obstarával peníze pro nacisty prostřednictvím prodeje obrazů, které režim považoval za "zvrhlé". Přišel tak k uměleckému bohatství, o kterém se německé úřady dozvěděly až v roce 2012.

Celou sbírku, která čítá dohromady přes 1500 děl, zdědil po Gurlittově smrti v roce 1956 jeho syn Cornelius.

Před pěti lety ovšem policisté prohledávali jeho byt v Mnichově kvůli podezření z daňových podvodů. Během domovní prohlídky našli i obrovské množství děl od malířů věhlasných jmen.

Hodnotu obrazů znalci odhadli asi na jednu miliardu eur (bezmála 26 miliard korun).

Expozice v bernském Muzeu výtvarného umění.
Expozice v bernském Muzeu výtvarného umění. | Foto: ČTK

Úřady tehdy zabavily asi 1280 děl, aby zjistily jejich původ. Vyšetřovatelé si totiž byli od začátku jistí, že se mezi nimi nacházejí i obrazy, které nacisté ukradli Židům.

Veřejnost se o celém případu dozvěděla až v roce 2013. Později se našlo dalších zhruba 60 děl v Gurlittově domě v rakouském Salcburku. 

Henri Mattise, Sedící žena.
Henri Mattise, Sedící žena. | Foto: Aktuálně.cz

V roce 2014 státní zastupitelství v Augsburgu rozhodlo, že spornou sbírku vrátí Corneliovi Gurlittovi. Jednaosmdesátiletý penzista ale necelý měsíc poté zemřel.

V závěti obrazy odkázal soukromé nadaci Muzea výtvarného umění ve švýcarské metropoli. 

Právě galerie v Bernu ukazuje ta díla, která nacisté zkonfiskovali, protože je považovali za "zvrhlá". 

Návštěvníci tu mohou vidět například francouzské impresionisty Clauda Moneta, Paula Cézanna a Augusta Renoira nebo německého grafika Otto Dixe.

Obdobná výstava se pak otevře v pátek v západoněmeckém Bonnu. V prostorách Bundeskunsthalle si budou moci lidé prohlédnout okolo 250 obrazů.

Litografie nebo dřevoryt - i takové umělecké metody jsou na výstavě k vidění.
Litografie nebo dřevoryt - i takové umělecké metody jsou na výstavě k vidění. | Foto: Reuters

U mnoha z nich není dosud jasné, komu původně patřily. Zatím se pouze u šesti prokázalo, že je nacisté skutečně ukradli Židům. Jen čtyři z nich se pak vrátily do rukou původních majitelů. 

Výstava s názvem "Nacistická krádež umění a její následky" v Bernu potrvá do 4. května 2018. Exhibice v Bonnu, kterou její autoři pojmenovali "Zvrhlé umění - zabavené a prodané", skončí o pár dní později - 11. března. 

Kulturní akce má podle pořadatelů "vzdát poctu umělcům, které očerňoval nebo perzekvoval nacistický režim".

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy