Guatemalským prezidentem bude favorit Giammattei. Chce znovu zavést trest smrti

ČTK ČTK
12. 8. 2019 8:03
Novým prezidentem středoamerické Guatemaly se stane konzervativní kandidát Alejandro Giammattei, který v nedělním druhém kole voleb přesvědčivě porazil svou soupeřkou, bývalou první dámu Sandru Torresovou. Oznámila to v pondělí ústřední volební komise. Podle téměř úplných výsledků získal Giammattei 59 procent hlasů. Pro Torresovou, která už svou porážku uznala, hlasovalo 41 procent voličů.
Alejandro Giammattei.
Alejandro Giammattei. | Foto: Reuters

Giammattei, který se o prezidentskou funkci ucházel již počtvrté, byl považován za favorita druhého kola, ačkoli v tom prvním v červnu vyhrála Torresová. Už krátce po uzavření volebních místností v noci na dnešek pak Giammattei oznámil své vítězství a řekl, že zvolení hlavou státu považuje za velkou čest. "Přestavíme Guatemalu. Slovy nedokážu povědět, jak jsem vděčný," řekl budoucí prezident svým příznivcům.

Volební účast byla podle předběžných údajů nízká: k urnám přišlo jen kolem 42 procent z osmi milionů oprávněných voličů, uvedla agentura AP.

Třiašedesátiletý šéf strany pravého středu Vamos (Pojďme) má pověst tvrdého odpůrce zločinu, chce opět zavést trest smrti, ostře se staví proti potratům, sňatkům homosexuálů a podporuje rodinné hodnoty.

S Torresovou, jejíž bývalý manžel Álvaro Colom byl prezidentem v letech 2008 až 2012, ho nicméně pojí odpor ke kontroverzní dohodě o migraci s USA. Tu země uzavřela v červenci ještě za vlády nynějšího prezidenta Jimmyho Moralese.

Součástí dohody je to, že Guatemala získá status takzvané bezpečné třetí země. Všichni migranti, kteří Guatemalou na cestě do USA projdou, tak budou muset požádat o azyl právě v této zemi. Obyvatelé chudého středoamerického státu se kvůli tomu obávají přílivu migrantů, o které se budou muset úřady postarat.

Giammattei krátce po oznámení svého vítězství o dohodě mluvil: podle něj Guatemala nemá kapacitu na to, aby přijímala cizí migranty, kteří míří do USA, a pokusí se proto s Washingtonem domluvit na změnách v přijatém dokumentu.

Podle agentury Reuters ale zatím není jasné, zda bude nový prezident vůbec mít možnost dohodu jakkoli upravovat nebo Spojeným státům odepřít její plnění.

Video: Karavany migrantů míří z Jižní Ameriky do USA. 

Karavany migrantů míří z Jižní Ameriky k hranicím USA. Trump za to nadává demokratům | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy