Maduro chce jednat s opozicí. Guaidó nemůže opustit Venezuelu, zakázal mu to soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2019 11:59
Venezuelský prezident Nicolás Maduro je připraven vyjednávat s pomocí mezinárodních prostředníků s opozicí. Maduro to řekl v rozhovoru s ruskou agenturou Ria Novosti. O tom, kdo rozhovory zprostředkuje, se podle něj rozhodne za několik hodin. Ve Venezuele se ve středu očekávají další protesty proti prezidentovi, který je v úřadu podle mnohých protiprávně. Maduro také prohlásil, že je pro vyhlášení předčasných parlamentních voleb. Armáda podle jeho slov projevuje loajalitu legálním institucím státu.
Juan Guaidó.
Juan Guaidó. | Foto: Reuters

Podle ruského velvyslance v Caracasu Venezuela nepožádala Rusko o přímé zprostředkování dialogu s opozicí. Rusko považuje Madura za legitimního prezidenta Venezuely, i když se prezidentem prohlásil vůdce opozice a předseda parlamentu Juan Guaidó. Za ním stojí několik západních států, které stejně jako venezuelská opozice zpochybňují spravedlivost loňských prezidentských voleb.

Ruský velvyslanec hodnotí situaci ve Venezuele jako "obecně stabilní", i když Guaidóova snaha vystupňovat protesty je podle něj znepokojivá.

Nejvyšší soud, který je na straně Madura, Guaidóovi nechal obstavit účty, zakázal mu vycestovat a vede vyšetřování, které by mohlo vést k zatčení vůdce opozice. Maduro v rozhovoru řekl, že příkaz k zatčení jeho soka zatím vydán nebyl.

Obvinil také amerického prezidenta Donalda Trumpa z toho, že dal kolumbijské vládě pokyn jej zavraždit. "Donald Trump vydal bezpochyby příkaz mě zabít. Řekl o to kolumbijské vládě a kolumbijské mafii. Jestliže se mi někdy něco stane, pak odpovědnost ponese Donald Trump a kolumbijský prezident Iván Duque," prohlásil Maduro.

Spekulace o možném vojenském plánu Spojených států se šíří od pondělka, kdy se bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton objevil na briefingu s poznámkami, v nichž stálo "5000 vojáků do Kolumbie".

Zatímco Guaidó chce vést Venezuelu k demokracii a novým prezidentským volbám, Maduro řekl, že příští prezidentské volby budou roku 2025, tedy v řádném termínu. "Zvítězil jsem ziskem 68 procent hlasů, legitimně. Přejí-li si imperialisté nové volby, ať počkají do roku 2025," řekl.

Prezident mluvil také o domácí ekonomice, již se prý vláda snaží stabilizovat. Venezuela čelí vážným ekonomickým problémům, avšak Maduro ujistil, že jeho země splní své povinnosti vůči věřitelům. USA tento týden uvalily sankce na venezuelskou státní ropnou společnost PDVSA, což Maduro v rozhovoru označil za nelegální a za "nejšílenější" Boltonovo rozhodnutí.

Rusko Venezuelu ekonomicky podporuje, podle Reuters jí od roku 2006 poskytlo půjčky v hodnotě 17 miliard dolarů (384 miliard korun).

Podle úterních zpráv dorazil do Caracasu boeing ruské společnosti Norwind. Spekulovalo se o tom, že má evakuovat venezuelskou vládu nebo odvézt do Ruska 20 tun zlata. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu řekl, že takovou informaci nemá. Ujistil také, že je Rusko připraveno pomoci situaci ve Venezuele uklidnit.

Guaidó ve středu vyzval Evropskou unii, aby proti Madurovu režimu zavedla sankce. "Žijeme v diktatuře a je třeba vyvíjet tlak. Je to zkorumpovaný režim, potřebujeme více sankcí ze strany EU, tak jak se rozhodly Spojené státy," citoval Guaidóa německý Bild.

Maduro také řekl, že navzdory všemu je ochoten setkat se s Trumpem "kdekoli si to bude přát", avšak dodal, že to není pravděpodobné, protože Trumpovi poradci se tomu budou snažit zabránit. Jeho rozhovory s opozicí prý podporuje Mexiko, Uruguay, Bolívie, Rusko, Vatikán a několik evropských zemí, které nejmenoval.

Video: Za krveprolití ve Venezuele budete zodpovědný Vy, vyhrožuje Trumpovi Maduro.

Za krveprolití ve Venezuele budete zodpovědný Vy, vyhrožuje Trumpovi Maduro | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 44 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy