Grybauskaitéová vyhrála, o prezidentovi ale rozhodne 2. kolo

ČTK ČTK
12. 5. 2014 6:08
Druhý v pořadí prezidentských voleb v Litvě - europoslanec Zigmantas Balčytis - získal necelých 14 % hlasů.
Dalia Grybauskaitéová
Dalia Grybauskaitéová | Foto: Reuters

Vilnius - Litva má za sebou první kolo prezidentských voleb. S přehledem ho vyhrála stávající hlava státu Dalia Grybauskaitéová.

Po sečtení 97 procent odevzdaných hlasů vede se ziskem 45,8 procenta hlasů, uvedla agentura AP.

Osmapadesátiletá Grybauskaitéová je tak jasnou favoritkou druhého kola, protože její nejsilnější protikandidát získal necelých 14 procent hlasů.

Jasná favoritka

Vítězství Grybauskaitéové předpovídaly předvolební průzkumy.

Do poslední chvíle se tak spekulovalo pouze o tom, zda prezidentka získá nadpoloviční většinu všech hlasů nutnou k tomu, aby další mandát obhájila už v prvním kole.

Ačkoli se prezidentka bude muset ucházet o přízeň voličů i v druhém kole, které se uskuteční souběžně s volbami do Evropského parlamentu koncem května, je už nyní jasnou favoritkou.

Její největší rival - europoslanec a bývalý ministr financí Zigmantas Balčytis - totiž podle průběžných výsledků získal 13,7 procenta hlasů. Jen o jeden procentní bod méně si připsal levicový poslanec Arturas Paulauskas.

Protože rozdíl mezi výsledkem druhého a třetího nejúspěšnějšího kandidáta je natolik těsný, nedá se zatím říci, kdo Grybauskaitéovou za dva týdny v druhém kole vyzve.

Kritika Ruska

Populární prezidentka vládne Litvě od roku 2009 a nyní opět kandidovala jako nezávislá.

Její šance na znovuzvolení se zvýšily zejména poté, co se o úřad hlavy státu odmítl ucházet premiér Algirdas Butkevičius.

Grybauskaitéová má podporu hlavně u středopravých voličů. Je kritičkou energetické závislosti Litvy na Rusku a stoupenkyní přechodu na evropskou měnu.

Euro chce Litva zavést příští rok jako poslední z trojice pobaltských členů Evropské unie. Podpora prezidentky mezi Litevci ještě vzrostla po její tvrdé kritice ruského postupu vůči Ukrajině.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy