Gruzínské letadlo přistálo v Moskvě. Poprvé od války

Petr Jemelka Petr Jemelka, jem
8. 1. 2010 15:01
Vztahy Ruska a Gruzie se pomalu zlepšují

Tbilisi - Po poledni na moskevské letiště Domodědovo dosedlo první gruzínské letadlo od vypuknutí války o Abcházii a Jižní Osetii.

Jde o charterový let společnosti Georgian Airways. Další dva lety se uskuteční o víkendu.

Mezi Ruskem a Gruzií nebyl vypraven žádný přímý letecký spoj od srpna roku 2008, kdy spor o separatistická území Jižní Osetie a Abcházie přerostl v otevřený válečný konflik.

V Tbilisi zároveň doufají, že by mohlo jít o první krok k úplnému obnovení letecké dopravy mezi Gruzií a Ruskem.

"Jsme připraveni pravidelné linky obnovit okamžitě, ale čekáme na ruskou stranu," řekla médiím tisková mluvčí gruzinských aerolinek na tbiliském letišti krátce před startem letounu mířícího do Moskvy.

Ruská federace se již přednedávnem s Gruzií dohodla na znovuotevření hraničního přechodu severně od Tbilisi, takže se jedná o další známku nepatrného zlepšení vztahů těchto znesvářených zemí. Diplomatické styky ale zatím obnoveny nebudou.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv nedávno také prohlásil, že gruzínskému prezidentovi Michailu Saakašvilimu ruku podat nehodlá.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy