Gruzie zpřísní vízovou povinnost pro ruské občany

Reuters, mih
30. 8. 2008 11:48
Diplomatická válka mezi Tbilisi a Moskvou pokračuje

Tbilisi - Gruzie dnes oznámila, že zpřísní vízovou povinnost pro ruské občany. Jde o další krok v diplomatické válce mezi oběma zeměmi poté, co tento týden Kreml uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie, dvou regionů, které už od začátku 90. let usilují o odtržení od Gruzie.

Až dosud si Rusové mohli víza pro cestu do Gruzie obstarávat přímo na hranicích, počínaje 8. zářím o ně ale budou muset žádat na gruzínských konzulátech a gruzínských zastupitelských úřadech. K tomu budou muset předložit zvací dopis.

Víza budou podle prohlášení gruzínského ministerstva zahraničí udělována v kategoriích rodinná, obchodní a humanitární cesta.

K oznámení dochází pouhý den poté, co Gruzie avizovala, že přeruší diplomatické styky s Ruskem.  Náměstek gruzínského ministra zahraničí Grigol Vašadze v pátek oznámil, že ministerstvo dostalo jasné pokyny. "Konečné rozhodnutí už bylo učiněno," řekl.

Vláda odvolala velvyslance z Moskvy už v červenci poté, co Rusko přiznalo, že narušilo gruzínský vzdušný prostor svým vojenským letounem.

Foto: Aktuálně.cz

Ve čtvrtek však gruzínský parlament přijal usnesení, ve kterém naléhal na vládu, aby styky s Ruskem přerušila úplně a aby ruské vojáky na území Gruzie oficiálně nazvala "okupačními silami".

Vláda nyní na usnesení zareagovala. "Gruzínské zájmy zůstanou v Rusku reprezentovány skrze velvyslanectví třetí země," oznámil Grigol Vašadze s tím, že už o tom vláda jedná s několika státy.

Ruské ministerstvo zahraničí podle ruské agentury Interfax oznámilo, že přerušení styků lituje. Je však zároveň připraveno učinit reciproční krok.

Rusko uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie v úterý poté, co v minulých týdnech vyvrcholily spory o budoucnost těchto separatistických regionů a dlouhodobé napětí přerostlo v otevřený ozbrojený konflikt s ruskými vojsky podporujícími separatisty proti gruzínské armádě.

Čtěte podrobnosti: Rusko uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy