Psí spřežení se brodí vodou místo sněhu. Grónsko zasáhl rok velkého tání, hlásí vědci

Jana Václavíková Jana Václavíková
18. 6. 2019 20:39
Sezona tání letos zasáhla Grónsko dříve, než je obvyklé. Ostrov přišel minulý čtvrtek během jediného dne o dvě miliardy tun ledu, což se v prostředku června nestává. Pokud bude situace pokračovat, může letošní rok překonat dosud naměřené rekordy.
Tání ledovců v Grónsku.
Tání ledovců v Grónsku. | Foto: Reuters

Ledovec, který pokrývá až 80 procent povrchu ostrova, taje v době grónského léta. Tedy v období od června do srpna, kdy se teploty drží nad nulou.

Letos však vyšší teploty zasáhly největší ostrov světa dříve, což zapříčinilo, že v minulém týdnu tál ledovec na polovině své plochy. V této době je přitom běžné, když taje jen zhruba deset procent ledovce.

Podle vědců má výrazný nárůst tající plochy dva hlavní důvody - málo sněhu v oblasti a dlouhodobě nadprůměrné teploty, které se pohybují mezi deseti a dvaceti stupni Celsia.

Kvůli nedostatku sněhu navíc ledovec přes zimu nedokázal obnovit zásoby vody, o které minulé léto vlivem tání přišel. Sníh mu také nemohl poskytnout dostatečnou ochranu před slunečním svitem. Jeho jasně bílá barva totiž odráží paprsky a tím chrání led před přehříváním.

V médiích se dokonce šíří snímek, na němž je vidět psí spřežení brodící se vodou na tajícím mořském ledu. Vědci s pomocí psího spřežení odváželi v polovině června přes zamrzlý Inglefieldův fjord na severozápadě Grónska zařízení z místní meteorologické stanice, rychle tající led ale změnil jejich cestu v nebezpečné dobrodružství, napsal britský deník The Guardian.

Fotografii pořídil Steffen Olsen z Centra pro výzkum oceánu a ledu při Dánském meteorologickém ústavu ve čtvrtek 13. června. Tedy ten samý den, kdy roztály zmíněné dvě miliardy tun grónského ledu.

Rok velkého tání

Zatím největší zaznamenané tání zasáhlo Grónsko v roce 2012, kdy tál ledovec na celé své ploše. Podle profesora zabývajícího se ledovci v Grónsku Jasona Boxe by ho ale mohl letošní rok překonat.

"Podle dosavadního vývoje se mi jeví rok 2019 jako rok velkého tání. Mohl by překonat i tání z roku 2012," uvedl profesor ve videu, kde jev vysvětluje.

Klimatoložka Ruth Mottramová z Dánského meteorologického institutu se nicméně domnívá, že se počasí opět ochladí a led ještě zmrzne, bude však náchylnější k tání v následujících měsících. Přitom dlouhodobější pokles teplot pod nula stupňů lze očekávat až v září nebo říjnu.

"Jeden můj kolega meteorolog suše prohlásil, že kvůli teplému počasí bez mrazů by se vám v květnu spíš podařilo vypěstovat rajčata na západě Grónska než na většině území Dánska," dodala pak Mottramová pro environmentální server Earther, který zprávu o tání přinesl.

Podle ní je ale zatím příliš brzy na to, říci, jakou roli v nynějším extrémně teplém počasí v Grónsku hraje globální oteplování. "Přestože tyto teploty jsou neobvyklé, jedná se o jednotlivý případ spojený s extrémním výkyvem počasí, takže je těžké přičítat ho pouze klimatickým změnám," podotkla Mottramová.

Dosud neslýchané

Teploty v Grónsku narůstají dlouhodobě. Podle studie z letošního dubna ledovce v této oblasti tají až šestkrát rychleji, než tomu bylo v 80. letech minulého století. Vědci proto předpokládají, že podobný vývoj, jako je k vidění letos, se bude opakovat.

Podle Thomase Motea z americké Univerzity v Georgii nejde o dosud nezaznamenané události. K výraznému tání došlo v Grónsku nejen ve zmíněném roce 2012, ale i 2010 a 2007. Jak ale Mote dodává pro americkou stanici CNN, do té doby byly podobné výkyvy neslýchané.

Grónské ledovce budou mít podle dřívějších výpočtů nemalý vliv na zvyšující se hladinu moří. Pokud by zcela roztály, stoupla by až o sedm metrů. To by ovlivnilo životy desítek milionů lidí žijících převážně ve velkých pobřežních městech. Ohroženi by podle stanice CNN byli například obyvatelé New Yorku nebo Tokia.

Nedávno vědce překvapilo zjištění amerického vesmírného úřadu NASA, který odhalil, že jeden z největších grónských mořských ledovců Jakobshaven v posledních letech roste. Při bližším zkoumání však NASA zjistila, že se tak děje vlivem teploty mořské vody, která v posledních letech kvůli atmosférickému jevu poklesla. Aktuální trend však nasvědčuje, že mořská voda se bude opět zahřívat a ledovec ubývat. 

Video: Lámání obřího ledovce. Ohromující podívanou zachytili vědci v Grónsku

Jak se láme obří ledovec. Ohromující podívanou zachytili vědci na východě Grónska | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy